Kentsel dönüşümde belediyeler bilincini artırıyor!

Kentsel dönüşümde belediyeler bilincini artırıyor! Kentsel dönüşümde belediyeler bilincini artırıyor!

Belediyeler dönüşüm bilincini arttırıyor.Bursa'nın belediye başkanlarına kentsel dönüşümde nasıl bir yol izlediklerini sorduk işte belediye başkanlarının kentsel dönüşümde izledikleri yollar...Belediyeler dönüşüm bilincini arttırıyor.Bursa'nın belediye başkanlarına kentsel dönüşümde nasıl bir yol izlediklerini sorduk işte belediye başkanlarının kentsel dönüşümde izledikleri yollar...Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı

Recep Altepe


Vatandaşlar Kentsel Dönüşüm konusunda bilinçli mi?

Toplumda kentsel dönüşüm konusunda yanlış bir algı, büyük sıkıntı var. Vatandaşlarımız maalesef duyarlı değil. Türkiye ve dünyaya birçok konuda örnek çalışmalar gerçekleştiren Bursa, kentsel dönüşümde de örnek olacak uygulamayla imar planlarında yüzde 50 emsal artışını gündeme getirdi. Türkiye’nin en önemli gündeminin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Ne zaman ve nasıl geleceği belli olmayan deprem gerçeği, gerek şehirler gerekse ülke açısından hem sosyal hem de iktisadi anlamda büyük problem. Bu konuda devlet, vatandaş ve özel sektörün birlikte hareket etmeli. Vatandaşın duyarlı olması, müteahhidin de haklı konumuna taşınması durumunda kentsel dönüşüm rahatça gerçekleşebilecek.


Belediyeler bu konuda vatandaşı bilgilendirmek için nasıl bir yol izliyor?

Kentsel dönüşüm yapılabilmesi için vatandaşın duyarlı olması ve harekete geçmesi gerekiyor. Bu konuda ön çalışma yapılıp bizlere sunulmalı. Bu çalışmaları destekleyelim, teşvik edip öncü olalım. Site sahipleri, mahalleli çalışsın, biz de üzerimize düşeni yapalım. Ön çalışmalarını yapsınlar, yıkıp güzelleştirelim. Bu konuda seferberlik ilan edilmesi gerekiyor. Tek hedefimiz var, insan hayatını kurtarmak ve insanlara bu konuda destek olabilmek. Bu bir ticari iş değil. Can güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Bunun dışında çözümümüz yok. Sıkıntılı binaların önünü açmak, yerel yönetimlerin görevidir. Binalar ayakta iken, insanlar yaşarken çözüm üretmek, onlara sağlam yapılarda rahat uyku uyutabilmek bizim hassasiyetimizdir. Her sorun kesinlikle aşılabilir. Bilinmeyen her konu tartışmaya açık ve soru işaretleriyle doludur. Ancak biz turizm örneğinde olduğu gibi konutlarda da emsal artışıyla daha kaliteli yaşam alanlarını oluşturmayı teklif ediyoruz. 

Osmangazi Belediye Başkanı

Mustafa Dündar


Vatandaşlar Kentsel Dönüşüm konusunda bilinçli mi?


Kentsel Dönüşüm konusu Türkiye’nin son yıllarda üzerinde durduğu en önemli konuların başında geliyor. TOKİ, belediyeler ve özel sektör Kentsel Dönüşüm konusunda önemli adılar atıyor. Kentsel Dönüşüm konusunda Türkiye genelindeki verilere baktığımızda 225 bin konutun dönüşüm içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu konutların içerisinde yaşayan ortalama bir aile nüfusunu hesaplandığımızda yaklaşık 1 milyon kişinin kentsel dönüşüm ile doğrudan ilişkisi var. Ama halk bilinçli değil, kentsel dönüşüm konusunda daha da bilinçlenmesi gerekiyor. Çünkü önümüzdeki yıllarda milyonlarca insan evlerini ve işyerlerini dönüştürecek. Kentsel Dönüşüm Türkiye’nin en önemli konularının başında gelse de sokaktaki vatandaş bu konuda yeterince bilgi sahibi değil.  Vatandaş ancak kendi konutu veya işyeri dönüşüme girecekse konuyla ilgili bilgi sahibi olmaya çalışıyor.


Belediyeler bu konuda vatandaşı bilgilendirmek için nasıl bir yol izliyor?


Osmangazi Belediyesi olarak biz bu dönem Kentsel Dönüşüm konusunda ciddi çalışmalar yürütürken, vatandaşlarımızın da bu konuda bilgi sahibi olmasını önemsiyoruz. Yapmış olduğumuz mahalle ziyaretlerinde vatandaşlarımıza Kentsel Dönüşümü derinlemesine anlatıyor, merak ettikleri konular da bilgi sahibi olmalarını sağlıyoruz. Soğanlı Mahallesi’nde hayata geçirdiğimiz Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yürüttüğümüz çalışmalar hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla ‘Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi İrtibat Ofisi’ni açtık. Buraya gelen vatandaşlarımız yetkililerden Kentsel Dönüşüm konusunda merak ettikleri sorulara cevap bulabiliyor. 

Nilüfer Belediye Başkanı

Mustafa Bozbey


Vatandaşlar Kentsel Dönüşüm konusunda bilinçli mi?

Nilüfer Belediyesi olarak bizim "kentsel yenilemeye" bakışımız, hem vatandaşın, hem kamunun hem de yatırımcının eşit bir şekilde kazanması, yararının sağlanması yönünde. Bu sacayağının biri diğerinin üzerine geçtiğinde sıkıntılar, sorunlar ortaya çıkar. Vatandaşlar, dairesini ya da evini bu sürece dahil ettiğinde “acaba ne kadar kazanırım, burada en az iki katı fayda elde edebilir miyim?” düşüncesindeler. Ama bu doğru bir yaklaşım değil. Yoğunluk artırarak bir yenileme yaparsanız o kenti yaşanmaz hale getirirsiniz. Nüfus arttıracak bir dönüşüm kenti kirletir. Böyle bir dönüşümü kabul etmiyoruz. Biz Nilüfer Belediyesi olarak insan odaklı kentsel yenileme çalışması yapıyoruz…


 Belediyeler bu konuda vatandaşı bilgilendirmek için nasıl bir yol izliyor?


Katılımcı ve demokratik süreçleri, Nilüfer Belediyesi’nin hayata geçirdiği birçok projede olduğu gibi kentsel yenilemede de etkin olarak işletmeye çalışıyoruz. Nilüfer Belediyesi’nin kentsel yenileme çalışması inanıyorum ki, Türkiye’ye örnek olacaktır. Politikamız doğrultusunda oluşturulan Kentsel Gelişim Stratejisi’nde, Nilüferliler’in sağlıklı, kaliteli, çağdaş yaşam standartlarında bir yaşam sürdürebilmesi, yaşayanların haklarını ön plana alan belediyecilik hizmetlerini sunma hedefi bulunuyor. Kentsel gelişim hedeflerimizde de Nilüfer’in katılımcı ve sürdürülebilir planlama anlayışıyla, yaşanabilir, sağlıklı ve güvenli bir kent olmasını, katılımcı, demokratik, sürdürülebilir kentsel yenileme ve tasarım projelerinin uygulanmasını sağlamak var.

Yıldırım Belediye Başkanı

İsmail Hakkı Edebali

 


Vatandaşlar Kentsel Dönüşüm konusunda bilinçli mi?

Başta altyapı olmak üzere ulaşım, sosyal ve toplumsal sorunların nedeni Yıldırım’da uzun yıllar boyunca devam eden plansız yapılaşmadır. Yıldırım’ın bu dertlerinden kurtulmasının tek yolu, sosyal boyutu kapsayacak kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızdaki önceliğimiz ise halkın rızasıdır. Yönetim anlayışımızda sürekli ‘ortak akıl’ın altını çiziyoruz. Bu ortak akılı ortaya koymak amacıyla mahallelerimizi ziyaret ederek vatandaşlarımıza kentsel dönüşümü anlatıyoruz. Bundan sonraki süreçte de kentsel dönüşüm planlan bölgelerde, öncelikle mahalle sakinlerimizle bir araya gelerek,  kentsel dönüşümün gerekliliğini ve nasıl yapılacağını anlatacağız. Önce insanlarımız ikna olacak, sonra yeni Yıldırım inşa edilecek. Yıldırım’da ne yapılacaksa, nasıl yapılacaksa buna hep birlikte karar vereceğiz.

Belediyeler bu konuda vatandaşı bilgilendirmek için nasıl bir yol izliyor?


Sağlıklı ve depreme dayanıklı konutlarda yaşamak hepimizin hakkı. Gerçekleştirdiğimiz mahalle ziyaretlerinde bu hakları nasıl daha kolay ve hızlı bir şekilde sağlayacağımızı hemşehrilerimize anlatıyoruz. Yeni sağlıklı, planlı Yıldırım’ı birlikte inşa edeceğiz. Bunun yanında da sosyal ve kültürel yönü de iyi planlanmış kentsel dönüşüm Yıldırım için çok önemli. Kısacası Yıldırım’ın hak ettiği noktalara gelmesi, Yıldırımlıların sağlıklı ve güvenli bir hayat sürmeleri için kentsel dönüşüm bir tercih değil zorunluluktur.


Bursa Konutyapı Gazetesi