Kepezaltı ve Santral'deki dönüşümde konut fiyatları artacak!

Kepezaltı ve Santral'deki dönüşümde konut fiyatları artacak! Kepezaltı ve Santral'deki dönüşümde konut fiyatları artacak!

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3 bin 100 hak sahibinin yer aldığı Kepezaltı ve Santral mahalleleri kentsel dönüşüm projesiyle bölgede evlerin metrekaresinin en az 3 bin lira olacağını belirtti.ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3 bin 100 hak sahibinin yer aldığı Kepezaltı ve Santral mahalleleri kentsel dönüşüm projesiyle bölgede evlerin metrekaresinin en az 3 bin lira olacağını belirterek, “Bölgeyi uçuracağız. Bugün buna karşı çıkan CHP ve MHP'den, şaka olarak ifade ediyorum, biriniz daire alırsa ilan ederim" dedi.


Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekim ayı meclis toplantısında 24 Kasım 2014'te Bakanlar Kurulu kararıyla 'riskli alan' olarak belirlenerek kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Kepez ilçesinde Kepezaltı ve Santral mahallelerinin imar plan değişikliği CHP ve MHP grubunun ret oylarına karşı Ak Parti grubunun oylarıyla kabul edildi.


'RIZA OLURSA YAPABİLİRİZ'

Oylama öncesi muhalefet partilerinin eleştirilerini yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, 3 bin 100 hak sahibinin bulunduğu her iki mahallede halkın talebinin arsa tapusu olduğu iddialarının somut hiçbir geçerliliği olmadığını söyledi. İlgili yasa gereği projeye bölge halkının üçte 2'sinin rıza göstermesi gerektiğini kaydeden Türel, “Projeyi ancak bu rıza olursa yaparız. Antalya'da, Türkiye'de eşi görülmemiş bir şekilde, önemli bütün projelerimizi referanduma sunduk. Raylı sistem projesine böyle başladım. Şarampol Caddesi'nde ayın 18'inde bunu yapıyoruz" diye konuştu.


'GELİR ÜÇ KAT ARTACAK'

Söz konusu mahallelerde vatandaşa arsa tapusu dağıtılması halinde hak sahiplerinin yaklaşık 120 metrekarelik daire sahibi olabileceğini aktaran Başkan Türel, meclisten oy çokluğuyla geçen projeyle daire büyüklüklerinin 170 metrekareye çıkacağını savundu. Ayrıca dairelerin arsa tapusu verilmesi halinde 1000 lira olacak metrekare birim fiyatının projenin tamamlanmasıyla birlikte 3 bin liraya çıkacağını belirten Türel, “1500 lira taşınma yardımı, kira yardımını da eklediğimizde mahalle sakinlerinin elde edeceği gelirin 3 katından fazla olacak" dedi.


ANTALYA'NIN İLK SINAVI

Kepezaltı ve Santral mahallelerinin Büyükşehir'in aynı zamanda ilk kentsel yenileme projesi olacağını kaydeden Türel, şunları söyledi:

“Biz burada halkımıza en iyi hizmeti verirsek Antalya'da herkes gelecek 'Benim mahallemi de yenile' diyecek. Demre'de deprem yaşadık. Antalya'nın riskli yapı stoku yüzde 70. Kentsel yenilemeyle bu stoku eritemezsek nasıl bir facia yaşarız düşünmek bile istemiyorum. İlk adımı burada atıyoruz. Bu bizim berat belgemiz olacak. Çok iyi şekilde başaracağız. Şarampol ve Işıklar'dan zaten bu yönde talepler geliyor. Eğer bunu başarırsak Antalya'da çok farklı bir modern şehirleşmeye gideceğiz. Antalya'nın girişindeki fevkalade o kötü görüntülerden kurtaracağız. Bugün buna karşı çıkan CHP ve MHP'den, şaka olarak ifade ediyorum, biriniz daire alırsa ilan ederim. Biliyorum ki burası Antalya'nın imrenilecek mahallesi olacak."


ALTIN ŞEHİR ÖDÜLÜ

Mecliste gündem görüşmeleri öncesi Antalya'nın Kanada'da kazandığı 'Beş Çiçekli Altın Şehir Ödülü' gündeme geldi. Belediye Başkanı Türel, Antalya Valisi Muammer Türker'in de içinde olduğu bir heyetle Kanada'da aldıkları 'Beş Çiçekli Altın Şehir Ödülü'nün Antalya adına fevkalade prestijli bir ödül olduğunu söyledi. Antalya'nın gerçek anlamda bir altın şehir olduğunu, ancak içinde yaşarken bunun kent sakinleri tarafından çok da iyi görülmediğini aktaran Türel, ancak uluslararası platformların bu durumun son derece farkında olduğunu söyledi. Türel, “Bu ödül siyasi parti farkı gözetmeksizin bütün arkadaşlarımızın gururu olmuştur" dedi.


HALK PROJEYİ SAHİPLENDİ

Antalya'nın bu ödüle 1000 üzerinden 900 üzerinde puanla uzandığını aktaran Türel, Kaleiçi Hıdırlık Sokak'ta uygulanan projenin en özgün yanının ise halkın katılımını içermesi olduğunu aktardı. Sokaktaki bitkilerin bakımının ve korumasının Kaleiçi halkı ve esnafı tarafından yapıldığını belirten Türel, “Kaleiçi esnafımız, oradaki çiçekleri 'Evde dikeceğiz' diye sökmeye kalkışanlara müsaade etmeyecek kadar projeyi sahiplenmiş durumda. Bunu kendileri ifade ediyor. Antalya'nın dünya çapında bir ödüle layık görülmesini önemsiyorum. İnşallah meclisin gayretleri, belediyemizin çalışmalarıyla daha nice altın şehir ödülünü alırız" diye konuştu.


SİYASİ PARTİLERİN GÖRÜŞLERİ

Ak Parti grup sözcüsü Bahattin Bayraktar, Antalya Valiliği himayesinde Büyükşehir Belediyesi'nce uygulaması gerçekleştirilen Kaleiçi Hıdırlık Sokak'taki çalışmayla kazanılan 'Beş Çiçekli Altın Şehir Ödülü' dolayısıyla Başkan Türel'i kutladı. Bayraktar, “Antalya çiçektir ve çiçek açmaya da devam ediyor. Bu çiçeklerin daha da çoğalması yolunda bu ödüller çiçeklerin sulanmasında etkili oluyor" dedi.

CHP sözcüsü Ruhi Beşiktaş, söz konusu ödülün kazanılmasında Büyükşehir Belediyesi'yle birlikte Kaleiçi esnafının ve Kaleiçi sakinlerinin de önemli paya sahip olduğunu belirterek, “Antalya dünyanın gözbebeği yıldız bir şehir olarak ortadadır. Mustafa Kemal Atatürk 'Hiç şüphesiz ki, Antalya dünyanın en güzel kentidir' diyerek Antalya'nın yıllar öncesinden yıldız şehir olduğunu ortaya koymuştur. Bunun oluşmasında emeği geçmiş tüm belediye başkanlarına teşekkür ediyoruz" dedi. Beşiktaş, ödülün aynı zamanda EXPO 2106'ya katılan ülke sayısının artmasında da etkili olması temennisinde bulundu.

MHP sözcüsü Selçuk Senirli ise ödülün alınmasında emeği geçen herkesi kutladı, başarıların devamını diledi. Ancak Antalya için böyle ödüller söz konusuyken Aspendos Antik Tiyatrosu'nda yapılan restorasyon uygulamasının çirkin bir görüntü ortaya çıkardığını savundu. Senirli, “Özrü kabahatinden büyük, akıl dışı açıklamalardan ziyade konunun uzmanlarının ivedi bir incelemeyle ülkemiz ve dünya kamuoyunu bilgilendirmelerini rica ediyoruz" dedi.


Bizim Antalya