KEY hesapları bankaların iştahını kabarttı

KEY hesapları bankaların iştahını kabarttı

Bankalar, tüketici kredisi ve kredi kartı alacakları için KEY hesaplarına haciz istedi.


Bunu engellemek amacıyla `KEY ödemeleri haczedilemez' hükmü içeren bir düzenleme Meclis'e sunuldu.

Yaklaşık 9 milyon vatandaşı ilgilendiren Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarında haciz sıkıntısı yaşanıyor. KEY ödemeleri, başta bankalar olmak üzere birçok, kamu kurumunun ve özel şirketin iştahını kabarttı. Bankalar, kredi kartı ve tüketici kredisi alacaklarını tahsil etmek için, telefon şirketleri telefon görüşme ücretlerini, diğer birçok kuruluş da vatandaşlardan olan alacaklarını tahsil etmek için KEY listesinin peşine düştü. Bazı kurumlar, vatandaşlarla ilgili haciz kararlarını Emlak Tasfiye Fonu ile Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na göndererek, hak sahiplerine ödenecek KEY'lerin bloke edilmesini istedi. Bazı kuruluşlar da, Emlak Tasfiye Fonu'ndan KEY listesini talep etti. Birçok KEY hesabının daha vatandaşın eline geçmeden bankalar diğer alacaklı kuruluşlar tarafından haciz edileceğini gören Emlak Tasfiye Fonu ile Emlak Gayrimenkul Ortaklığı, `KEY ödemeleri haciz edilemez' hükmü içeren bir düzenleme hazırladı. Söz konusu düzenleme yaklaşık bir ay önce, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nda değişiklik yapan yasa tasarısına eklenerek Meclis'e sunuldu.

Listeler teslim edilmedi

Yasa henüz yürürlüğe girmediği için, KEY ödemelerinin haciz edilmesi riski ile karşı karşıya bulunuyor. Hak sahiplerine ödenecek KEY tutarlarının hesaplamasını tamamlayan Emlak Tasfiye Fonu, ilgili kurumlarla gerekli görüşmeleri yapamadığı için, listeleri geçtiğimiz hafta teslim edemedi. Bu hafta içinde, KEY'lerle ilgili Hazine, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Ziraat Bankası ile görüşmelerin yapılmasının ardından listeler teslim edilecek. Ancak ödemeler `KEY'ler haciz edilemez' şeklindeki düzenleme kabul edilmesinin ardından yapılacak. Söz konusu yasal düzenlemenin de, bu hafta içinde TBMM'de görüşülmesi bekleniyor. Yasal düzenleme ödemelere yetişmezse, bankalar KEY'ler üzerinde haciz kararları işleme konulacak.Bankaların takipteki kredi tutarı 9.7 milyar YTL'yi buldu

Bankaların kişi başına borç takibi listesinde İstanbul açık ara zirvede yer alıyor. İstanbullular kişi başına ortalama 396 YTL tutarında banka takibine girerken, ardından 258 YTL ile Denizlililer, 233 YTL ile de Ankaralılar sıralanıyor. Kişi başına en düşük takipte borcu bulunan iller ise 9 YTL ile Şırnak, Tunceli ve Bingöl oldu. Bankalar Birliği verilerine göre ocak-mart 2008 içerisinde yaklaşık 1.1 milyar YTL olan idari ve kanuni takipteki krediler, toplam tüketici kredilerinin yüzde 1.68'ini oluşturuyor. Ocak-mart 2008 döneminde kanuni takipteki krediler, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 132 arttı. Dönem içinde kanuni takibe geçilen kredilerin yüzde 26'sını taşıt, yüzde 19'unu konut, yüzde 54'ünü ihtiyaç, yüzde 1'ini ise diğer krediler oluşturuyor. Bankacılık sektörünün mart itibariyle 320 milyar YTL olan toplam kredilerinin yüzde 3.06'sı yani 9.7 milyar YTL'si ise takipteki krediler sınıfında yer alıyor.


Hüseyin Özay - Star