Kimse Yok mu, Van'a 5 öğrenci yurdu yapacak!

Kimse Yok mu, Van'a 5 öğrenci yurdu yapacak!

 Van depreminin ardından Kimse Yok mu Derneği, Samanyolu Yayın Grubu ve TUSKON'un ortaklaşa düzenlediği 'Kardeşlik Zamanı' kampanyasında toplanan yardımlar, eğitim ve sağlık yatırımlarında kullanılacak2012'de bölgeye eğitim, sağlık ve yardım merkezlerinden oluşacak bir kompleks ile 5 öğrenci yurdu inşa edilecek. Bin öğrenciye aylık 250 lira burs verilecek. 200 adet 53 metrekarelik prefabrik ev yaptırılacak. Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı Ünal Öztürk, dün düzenlediği basın toplantısında bugüne kadar bölgeye gönderdikleri yardımların da listesini aktardı. Buna göre Van ve Erciş'e 2 bin 500 çadır, 5 bin 500 ısıtıcı ve 20 bin battaniye gönderildi. Giyim ve temizlik malzemelerinden oluşan yardımların toplam miktarı 10 milyon lirayı buldu. 5 bin kişiye günlük iki öğün sıcak yemek dağıtılıyor.
 
Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı Ünal Öztürk, Kurban Bayramı'nda gerçekleştirilen faaliyetleri değerlendirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Boğaziçi şubesinde düzenlenen toplantıda konuşan Öztürk, Kurban Bayramı'nın Türkiye için, Van ve Erciş'te meydana gelen deprem sebebiyle buruk geçtiğini belirtti. Depremin ardından ciddi bir yardım faaliyeti başlattıklarını anlatan Öztürk, Van ve Erciş'e 2 bin 500 çadır, 5 bin 500 ısıtıcı ve 20 bin battaniye gönderdiklerini açıkladı. Öztürk'ün verdiği bilgiye göre gıda, giyim ve temizlik malzemelerinden oluşan yardımların toplam miktarı 10 milyon TL'yi buldu. 5 bin kişiye günlük iki öğün sıcak yemek dağıtılıyor. Dernek, 200 adet 53 metrekarelik prefabrik ev yaptıracak.
 
Van'a kalıcı projelerle de yardım etmek istediklerini ifade eden Öztürk, 2012 yılında başlatacakları projeleri şöyle sıraladı: "Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsüne şubat ayına kadar 256 öğrenci kapasiteli 2 yurt ve 160 öğrenci kapasiteli 3 yurt inşa edeceğiz. Van'da kültür merkezi, eğitim kurumları, spor alanları, afet durumunda kullanılmak üzere aşevi ve lojistik merkezin de içerisinde bulunacağı büyük bir kompleks inşa edeceğiz. Bin depremzede öğrencimize, şubat ayından başlamak üzere aylık 250 TL burs vereceğiz. Öğrencilerimizin ailelerine de gıda yardımında bulunacağız."
 
KURBANDA 240 BİN AİLEYE ET ULAŞTIRILDI

Kimse Yok mu Derneği, Kurban Bayramı coşkusunu dünyanın birçok yerine taşıdı. Derneğe, toplam 78 bin 975 hisse vekaleti geldi. Bayram boyunca kapı kapı dolaşan dernek gönüllüleri, 237 bin 352 aileye et ulaştırdı. Yurtiçinde Van'a ağırlık veren Kimse Yok mu, 11 bin depremzede aileye kurban eti dağıtırken, deprem sebebiyle hayvanları elinde kalan çiftçilerden 350 büyükbaş kurbanlık satın aldı. Yurtiçinde bağışlanan 19 bin 294 hisse kurban, Van'ın yanı sıra Diyarbakır, Mardin, Batman ve Ağrı gibi illerde 58 bin 309 aileye dağıtıldı. Yurtdışında kesilmesi için toplanan 59 bin 681 hisse kurban ise Somali başta olmak üzere Kenya, Uganda, Pakistan, Filistin, Bangladeş, Haiti, Bosna-Hersek gibi ülkelerde 179 bin 43 aileye ulaştırıldı. Kurban Bayramı'nı kardeşliğin pekişmesi ve kucaklaşma adına büyük bir fırsat olarak gördüklerini söyleyen Ünal Öztürk, "Biz yardımları ayağımıza gelerek değil, onların kapılarına giderek ulaştırmayı istiyoruz. Bu prensibimizi değiştirmeyeceğiz." dedi.
 
İlköğretim öğrencilerinden Van'a destek

Konya Selçuklu Abdullah Aymaz İlköğretim Okulu öğrencileri, topladıkları bir kamyon dolusu eşyayı, depremzedelere ulaştırmak üzere dün Kimse Yok mu Derneği'ne teslim etti. Eşyalar arasında, kullanılmamış kışlık giysiler, battaniye ve yorganlar ile katalitik sobalar yer aldı.

Zaman