KİPTAŞ Beylikdüzü'nde dönüşüme girdi!

KİPTAŞ Beylikdüzü'nde dönüşüme girdi!KİPTAŞ, Beylikdüzü'nün Gürpınar Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattı.  Dönüşüm çalışmaları ile 7 bloktan oluşan 260 dairelik site yenilenecek


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, Beylikdüzü'nde yaklaşık iki bin kişinin yaşadığı Gürpınar Siteler Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattı. 

Sözcü'de yer alan habere göre; KİPTAŞ ile Beylikdüzü Belediyesi arasında 11 Kasım'da imzalanan protokolle, bölgede afet odaklı dönüşüm için düğmeye basıldı. Yapılan protokol gereği, ilk olarak uzlaşma ofisi açılarak Beylikdüzü Belediyesi ile hak sahipleri arasında görüşmeler yapılıyor. 

 KİPTAŞ Beylikdüzü

ÜÇTE İKİ ÇOĞUNLUK SAĞLANDI, YIKIMLAR BAŞLADI 

Bugünden itibaren 174 hak sahibinin imzasıyla üçte iki çoğunluğun sağlanarak ön sözleşme imzalanacak. Bunun üzerine öncelikle riskli yapı ilan edilen binalarda yıkım başlatıldı. Hak sahipleriyle birlikte yıkım sahasına giden Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt bilgilendirme yaptı. Süreçle ilgili yapılan güncellemelerden dolayı hak sahiplerine bilgi verilen toplantıda, KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, daha önce açıklanan ortalama 75 bin lira borçlanma tutarının, yapım ihalesinde öngörülenden daha iyi bir teklif geldiği için 55 bin liraya indirildiği bilgisini hak sahipleri ile paylaştı. Beylikdüzü Belediye Başkanı Çalık ise hak sahiplerini hızla uzlaşıp, riskli yapıları tahliye etmeye ve burada yaşanabilir, güvenli konutların inşaatına bir an önce başlama çağrısı yaptı. 

ÇALIK: KENTSEL DÖNÜŞÜM SİYASET MESELESİ DEĞİL 

Çalık, bölgedeki vatandaşların uzun zamandır bir kentsel dönüşüm beklediğini dile getirerek, “Deprem olmadan, dönüşüme ihtiyaç duyan alanları dönüştürelim” dedi.

Çalık, kentsel dönüşümde İBB'nin çok büyük bir çaba içerisinde olduğunu söyleyerek “Bu mesele siyaset meselesi değil. Burada vatandaşın canı söz konusu. Ben vatandaşını enkaz altında arayan bir belediye başkanı olmak istemiyorum. Gelin bu işi siyaset üstü bir mesele haline getirelim. Burada siyaset yapmadan, bu süreci vatandaşın kafasını karıştırmadan tamamlayalım” dedi.

KİPTAŞ Beylikdüzü

“ÖNCELİĞİMİZ KAMU YARARI” 

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt ise açılan uzlaşı ofisi ile birlikte 1,5 ay içinde yüzde 60'lık çoğunluğun sağlandığını belirterek şunları söyledi: 

"* Bugün itibarıyla üçte iki çoğunluk sağladı. Şimdi protokol doğrultusuna hak sahipleri ile KİPTAŞ olarak sözleşme imzalayacağız. Uygulayacağımız proje ile ilgili süreçler tamamlanma aşamasında.

* İBB iştiraki KİPTAŞ olarak önceliğimiz dönüşüm. Burası, uzun zamandır sürüncemede kalmış, bir adım atılamamış bir alandı. Beylikdüzü Belediyesi ile biz bir adım attık, bugün de önemli bir gün. Bundan sonra hedefimiz süreçleri tamamlayarak burada güvenli konutların en kısa zamanda temelini atmak.

* Dönüşüme can güvenliği olarak bakıyoruz, sahada olduğumuz tüm alanlarda algımız bu yönde. Sürdürülebilir dönüşüm için borçlanma şart ancak önemli olan vatandaşlarımızın ödenebilir koşullarda borçlanması.

* İlçe belediyemiz ile burada örnek bir model geliştiriyoruz, önceliğimiz kamu yararı. En uygun modelde vatandaşlarımızı en uygun koşullarda en kısa sürede sağlam evlere taşımak için çalışıyoruz.

Toplam, 7 blok 260 bağımsız birimin bulunduğu site dönüştürüldüğünde, farklı daire tiplerinde yaklaşık 524 bağımsız birim üretilecek.

Hak sahipleri, depreme dayanıksız evleri yerine güvenli, son yönetmeliklere göre yapılmış, sosyal tesisleri ve kapalı otoparkları olan yeni evlerine kavuşacak."

Beylikdüzü Gürpınar Mahallesi'nin imar planları kabul edildi!