28 / 05 / 2022

KİPTAŞ Gürpınar Projesiyle 260 konut dönüşecek!

KİPTAŞ Gürpınar Projesiyle 260 konut dönüşecek!

Beylikdüzü Gürpınar Siteler Bölgesi'nde yıllardır süren kentsel dönüşüm sorunu, Beylikdüzü Belediyesi ve KİPTAŞ A.Ş. arasında sağlanan anlaşma ile çözüme kavuştu.Beylikdüzü'nde bulunan Gürpınar Siteler Bölgesi'ndeki kentsel dönüşüm sorunu çözüme kavuşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; sorun, Beylikdüzü Belediyesi ve KİPTAŞ A.Ş. arasında sağlanan anlaşma ile çözüldü. İmza törenine  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. Beylikdüzü Belediyesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde, ilk konuşmaları Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ile KİPTAŞ Genel Müdür Ali Kurt yaptı. İmza törenine “şahit” sıfatıyla katılan İmamoğlu, yaptığı konuşmada, “Elbette şahit olmak önemli. Her iki tarafa da kefil olmak anlamına geliyor. Her iki tarafa da en üst seviyede kefilim. Bu işin de bir an önce, yazılanın, çizilenin ötesinde, daha erken bir biçimde tamamlanmasını yürekten arzu ediyorum” şeklinde konuştu.

KİPTAŞ Gürpınar Projesiyle 260 konut dönüşecek!

260 DAİRENİN DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLANACAK

Yapılacak çalışmayla 260 dairenin dönüşümünün sağlanacağını belirten İmamoğlu, “Bu rakam İstanbul için ne yazık ki önemli bir sayı değildir. İstanbul'da 99 depremi öncesinde yapılan yapı sayısı 800 binin üzerinde. Bu sayıyı düşündüğümüzde, 260 dairenin dönüşümü tabii ki çok yüksek gözükmüyor” dedi. Gürpınar’daki sorunu, ilçe başkanlığı ve belediye başkanlığı döneminde yakından takip ettiğini belirten İmamoğlu, yapıları ilk gördüğünde “şok” yaşadığını kaydetti. Binaların dışarıdan modern göründüğünü, ancak içeride harap halde olduklarını gözlemlediğini ifade eden İmamoğlu, “İtiraf edeyim; girmediğim ev kalmadı ama her apartmana girdiğimde, bir taziyeye, bir ‘geçmiş olsun’a gittiğimde, girişimle çıkışımın arasını en az nasıl tutabiliriz kaygılarıyla oraya birçok ziyarette bulundum” diye konuştu. Bölgede 5 bine yakın insanın yaşadığının bilgisini paylaşan İmamoğlu, buralarda “değişecek hayatların” tüm şehre yayılması gerektiğini vurguladı. 

KİPTAŞ Gürpınar Projesiyle 260 konut dönüşecek!

“DEPREM KONSEYİ” TALEBİNİ YİNELEDİ 

Deprem ve kentsel dönüşüm konularının siyaset üstü ve seferberlik isteyen konular olduğunu söyleyen İmamoğlu, Bakanlık öncülüğünde bir Deprem Konseyi kurulması talebini yineledi. İmamoğlu, “Cumhurbaşkanı açıklama yapıyor, 5 Mayıs'ta diyor ki; ‘Biz, 975 bin bina yaptık Türkiye’de.’ Diyor ama, daha 6,5 milyon binayı dönüştürmek zorundayız" dedi.

“1999 DEPREMİ, 2001 KRİZİNİ GETİRDİ” 

Depremin Türkiye’nin bağımsızlık sorunu olduğunu aktaran İmamoğlu, 1999 Marmara Depremi’nin Türkiye’ye 2001 krizini getirdiği konusunda uyardı. Asıl konunun kaybedilecek canlar meselesi olduğunu vurgulayan İmamoğlu, her kişi, kurum ve kuruluşu üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye davet etti. KİPTAŞ’a ve Beylikdüzü Belediyesi’ne, protokol nedeniyle teşekkür eden İmamoğlu, “Yarım kalan süreci tamamladılar. Allah utandırmasın. Sonucu önemlidir. Bugünkü imzalar, sadece bir motivasyondur. Bu işe katkı sunacak özel sektör temsilcilerini de biliyorum, tanıyorum. Onlarında sırtını sıvazlar. Bu tür işlerin, ticari kazanımının ötesi manevi kazanımdır.  Başarılar diliyorum. Umut ediyorum, en hızlı şekilde o evler bittiğinde gideriz, korkusuz, tereddütsüz orada yaşayan insanların çayını kahvesini birlikte içeriz” ifadelerini kullandı.

KİPTAŞ Gürpınar ve Eyüp projeleri için düğmeye bastı!