KİPTAŞ Hadımköy Konutları II. Etap`ın kampanyası 8 Şubat`ta bitecek

KİPTAŞ Hadımköy Konutları II. Etap`ın kampanyası 8 Şubat`ta bitecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bağlı şirketlerinden Konut İmar Plan Turizm Ulaşım Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin (KİPTAŞ) inşa ettiği Hadımköy Konutları 2. Etap satışları başladı.
Saraçhane'deki belediye binasında düzenlenen törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sosyal belediyecilik ve sosyal konut anlayışının Türkiye genelinde hakim olduğunu belirterek, barınma hakkının insanların doğuştan gelen haklarından olduğunu dile getirdi.


Topbaş, insanların mağaralar ve kulübelerden gelerek günümüz şehirlerini oluşturduğunu ifade ederek, vatandaşların konut yapmayı bilemeyeceklerini, bu nedenle vatandaşlarca yapılan yapıların çarpık kentleşmeye neden olduğunu söyledi. Çarpık yapılaşmanın başta ulaşım olmak üzere kentte büyük sorunlara neden olduğuna dikkati çeken Topbaş, insanların sadece barınmalarının da yetmeyeceğini, doğa ve çevreyle iç içe, eğitim gibi temel ihtiyaçlarının da karşılandığı ortamlarda yaşamaları gerektiğini anlattı.


Geçmişte yönetimlerin barınma konusunu dert etmediği ve vatandaşları kendi başına bıraktığı için İstanbul'da gelişigüzel bir kent ortaya çıktığını vurgulayan Topbaş, şimdi ise İstanbul'u planlı bir kent haline getirmeye ve sorunlarını çözmeye çalıştıklarını, kenti daha medeni, daha doğru, daha düzgün ve depreme dayanıklı hale getirme sorumluluklarının bulunduğunu ifade etti.


Topbaş, kentteki pek çok yaşam alanının kentsel dönüşüm için ele alındığına da işaret ederek, bazı siyasilerin kendilerini, "bazı insanları mağdur ve birilerini zengin etme derdine düşmüş" gibi gösterdiğini, bunun gerçeği yansıtmadığını, amaçlarının herkesi ev sahibi yapmak olduğunu kaydetti.


Kadıköy Fikirtepe'de yaşayanlara "Sizi buradan kaldırıp başkalarını getirecekler" dendiğini de ifade eden Topbaş, "Türkiye'de idealleri olmayan bazı siyasiler korku üzerine siyaset yapıyor" dedi.


Bu siyasilerin korku üzerine siyaset yapmak yerine, güzel işler yaparak halka kendilerini sevdirmeleri önerisinde bulunan Topbaş, "Biz de yanlış yaparsak, yamuk yaparsak, bizim akıbetimiz de diğer siyasiler gibi olur" diye konuştu.


-KİPTAŞ MARKASI-


"İstanbul'da herkesi konut sahibi yapmadan gitmeyeceğiz" diyen Topbaş, bugüne kadar 43 bin 600 konut yaptıklarını, bu dönem bunu 50 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.


Topbaş, KİPTAŞ'ın özellikle dar gelirlileri konut sahibi yapmak istediğine işaret ederek, kendilerine gelen pek çok talebi değerlendirdiklerini, bugün satışa çıkan 2 bin 150 konut için 18 ay sonra, evini taşıdıktan sonra krediyi ödeme kolayladığı da


sağladıklarını anlattı.


KİPTAŞ'ın konut alanında ciddi bir marka haline geldiğini belirten Topbaş, KİPTAŞ konutlarının daha proje halindeyken satışının gerçekleştiğini ifade etti.


Hadımköy Konutları 2. Etap'ta yapılacak 2 bin 150 konuttan giriş katlarındaki 40 tanesini özürlüler için ayırdıklarını anlatan Topbaş, başvuran özürlülerin kuraya tabi olmayacaklarını söyledi. Topbaş, 75 metrekare olan konutların 55 bin YTL'den satışa sunulduğunu, ayda 397 YTL ödenerek 120 ayda kira öder gibi geri ödemenin yapılacağını anlattı.Topbaş, konuşmasının ardından Hadımköy Konutları 2. Etap için ilk kayıtları da aldı. Görme engelli Veysel Koç'un kaydını gerçekleştiren Topbaş, kuraya girmeden ev sahibi olacak Koç'a "Hayırlı olsun" dileğinde bulundu.


Veysel Koç da, kendilerine böyle bir imkan sunulduğu için teşekkür ederek, bundan sonra ailesiyle birlikte sağlıklı ve mutlu bir şekilde bu evde hayatlarını devam ettireceklerini kaydetti.


Topbaş, bekar olan Veysel Koç'un artık ev aldığını, bundan sonra evlenmesi gerektiğini söyledi.


Daha sonra yine engelli olan Sevda Demirtaş'ın kaydını yapan Topbaş, Demirtaş'a da hayırlı olması dileğinde bulundu.


-BİR YIL İSTANBUL'DA OTURMA ŞARTI-


KİPTAŞ tarafından yapılacak ve bugün satışa sunulan Hadımköy Konutları 2. Etap'ta sosyal proje kapsamında satışa sunulan 75 metrekare daireler için bir yıl İstanbul'da oturma ve hiç evi olmama şartı aranıyor. Evlerin 40 adet giriş kat dairesi, engelliler için özel olarak hazırlanacak.


Hadımköy Konutları 2. Etap'ta 75, 95 ve 125 metrekare olmak üzere 2 bin 150 konut, 0,82 faiz oranı ile 397 YTL'den başlayan taksitlerle 120 aya kadar vadeyle satılıyor.


Satış için kayıtlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Saraçhane'deki binası ve Hadımköy Belediyesinde yapılıyor. 21 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında satışta olacak konutların satış fiyatı ise büyüklüklerine göre 55, 80 ve 120 bin YTL olarak belirlendi.