Kiptaş satıştan çektiği arsalarda kendi projelerini uygulamayı düşünüyor

Kiptaş satıştan çektiği arsalarda kendi projelerini uygulamayı düşünüyorİstanbul'da Küçükköy ve Sütlüce'de bulunan arsalarını satışa çıkartan İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kiptaş, gelen fiyat tekliflerini beğenmeyerek her iki ihaleyi de iptal etti.


Kiptaş İhaleleden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Peyami Başkaraca, yeni ihale tarihleri konusunda alınmış bir karar olmadığını, ancak arsaların üzerine Kiptaş'ın kendisinin proje üretmesinin de gündemde olduğunu söyledi. Kâr maksimizasyonu için yapılan bu ihalelerde verilen tekliflerin Kiptaş'ın beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu belirten Başkaraca, şirketin asgari hedefleri konusundaki soruları ise yanıtlamadı. Başkaraca 'Katılımcıları tekliflerini revize etmek için çağırdık ama yapmadılar. Satılmamış olmaları bizim planlarımızı etkilemedi. Yeter ki elinizde arsanız olsun, bunlar konjonktürel gelişmelerdir, bugün satılmaz yarın satılabilir veya proje şeklinde de değerlendirilebilir' dedi. Genel Müdür Yardımcısı Peyami Başkaraca, şimdilik gündemde yeni bir arsa satışının da olmadığını söyledi.

Sütlüce 'de katılım olmadı

Kiptaş'ın Gaziosmanpaşa'daki 82 bin 33 metrekarelik arsasına teklif veren şirketler arasında Donald Turmp markasının Türkiye'de kullanım hakkını elinde bulunduran Yeşil İnşaat'ın yanı sıra Yapı Konut, Bemsa İnşaat ve Türkiye'deki Carrefourların gayrimenkullerini satın alan Fransa kökenli Aerium'un bağlı olduğu Cenorasset Management ile Haznedaroğlu İnşaat ve Özkan İnşaat ortak girişim grubu bulunuyordu. Şirketin Sütlüce'de bulunan 3632 metrekarelik arsasının 3 Ağustos'ta gerçekleşen ihalesine de resmen katılan olmadı. Üzerinde Karaağaç Tekkesi'nin kalıntıları bulunan Sütlüce'deki arsanın imarı rezidans yapmaya müsait olarak ilan edilmişti. Ancak arazinin satışı Alevi dernekleri tarafından eleştirilmiş ve bu konunun basında da yer alması üzerine  Kiptaş  bir açıklama yaparak Bektaşi Karaağaç Tekkesi'nin üzerine rezidans yapma gibi bir durumun söz konusu olmadığını, kalıntısı bulunan tekkenin aslına uygun olarak tekrar yapılacağını belirtmişti.

Selma Şenol/Referans