Kira artış oranı belirtilmemiş artış nasıl yapılacak?

Kira artış oranı belirtilmemiş artış nasıl yapılacak?

Mesken ve işyeri gibi kiralamalarda taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Peki, yenilenen kiralamalarda sözleşmede kira artış oranı belirtilmemişse artış nasıl yapılacak? İşte yanıtı..


Kira artış oranı belirtilmemiş artış nasıl yapılacak?

Mesken ve işyeri gibi kiralamalarda taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Kira sözleşmesi ile kiraya veren bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracı da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlenmiş oluyor.


Genellikle yıllık olarak yapılan kira sözleşmeleri senenin sonunda herhangi bir fesih yapılmazsa otomatik yenilenmiş kabul ediliyor.


Yenilenen kira döneminde, mal sahibi kira bedeline zam yapma hakkına sahip oluyor. Bu zam oranları kira sözleşmesinde de belirtiliyor.


Ancak kimi zaman kira sözleşmelerinde kira artış oranı kısmı boş bırakılıyor. Peki, kira artış oranı belirtilmemiş artış nasıl yapılacak?


Kanunen meskenlerde kira zammının ÜFE oranları doğrultusunda yapılması gerekiyor. Bu oran belirtilmese de bir başka oran belirtilse de geçerli kabul edilmiyor ve meskendeki kiracıya ÜFE oranlarında zam yapılıyor.


Ancak işyeri kiralamalarında durum farklılık gösteriyor. İşyerinde ÜFE oranlarının kullanılması gibi bir zorunluluk 2020 yılına kadar bulunmuyor.


Sözleşmede herhangi bir oran belirtilmemesi durumunda mal sahibi işyerindeki kiracısına istediği oranda zam yapabiliyor.Enflasyon oranları Temmuz 2015!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com