Kira sertifikaları ekonomiye enerji katıyor!

Kira sertifikaları ekonomiye enerji katıyor! Kira sertifikaları ekonomiye enerji katıyor!

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, reel sektör firmalarının yatırımlarını artırmak amacıyla faydalandıkları sukuk/kira sertifikalarının ekonomiye enerji verdiğini söyledi. 

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, sukukun, Türkiye'de "kira sertifikaları" şeklinde belirtilen, 7-8 yıldır artan bir teveccüh ve önem ile kendini gösteren, tüm dünyada etkili ve geçerli bir fon/kaynak temin etme enstrümanı olduğunu dile getirdi. 

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Göktaş, "Kira sertifikası ihraçları, sektörümüzü genişleten ve zenginleştiren bir finansal ürün olarak gittikçe daha çok önem kazanmaktadır" dedi. Vakıf Katılım olarak çok genç bir katılım bankası olmalarına rağmen pek çok alanda olduğu gibi sermaye piyasalarında da isimlerini duyurduklarını ve lider bir rol üstlendiklerini ifade eden Göktaş, "Kurduğumuz iki adet iştirakimiz olan Vakıf Varlık Kiralama A.Ş. ve Katılım Varlık Kiralama A.Ş. şirketlerimiz vasıtasıyla 28 Haziran 2017'de başladığımız kira sertifikaları yolculuğumuzda; 10 Ekim 2018 tarihine kadar toplamda 32 adet işlem gerçekleştirdik ve yaklaşık 5.6 milyar TL'lik bir rakama ulaştık" diye açıklamalar yaptı. 

Göktaş, "Sadece konvansiyonel sermaye piyasalarına kısıtlı bir erişim imkânı ile yetinmek; bizim gibi sermaye ihtiyacı yüksek olan gelişmekte olan ülkeler açısından yetersiz kalmakta ve sukuk/kira sertifikası ihraçları bu noktada ekonomimize enerji katmaktadır" dedi.

Vakıf Katılım’dan 300 milyon TL'lik kira sertifikası ihracı!
Kira sertifikası nedir?

pus