26 / 05 / 2022

Kira ve gelir kaybı destekleri esnafın yüzünü güldürdü!

Kira ve gelir kaybı destekleri esnafın yüzünü güldürdü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kira ve gelir kaybı desteği açıklamalar Konya'daki esnaf tarafından büyük sevinçle karşılandı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'ndan sonra açıkladığı 1 milyon 239 bin kişiyi yakından ilgilendiren kira ve gelir kaybı desteği Konya'daki esnafı da mutlu  etti.

Şehir merkezinde çiğköfteci olarak gıda sektöründe çalışan işletmeci Bayram Ecer, Anadolu Ajansı muhabirine, Erdoğan'ın açıkladığı esnafa yönelik kira ile gelir kaybı desteğini memnuniyetle karşıladığını belirtt.

Ecer, 1 milyon 239 bin kişiyi kapsayan kesime 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesinin esnafı rahatlatacağını dile getirerek,, desteklerin hibe şeklinde gerçekleşecek olmasından dolayı da büyük sevinç duyduğunu söyledi.

- "Bu hibe desteğiyle zararımız karşılanacak"

Esnafın salgın sürecinde zor günler geçirdiğine değinen Ecer, şöyle konuştu: "Devlet yine her zaman olduğu gibi milletinin arkasında durdu. Cumhurbaşkanımızdan, Allah razı olsun. Mutlu olduk, bu zor günlerde bize ilaç gibi geldi. İş yerim kira, 3 ay süreyle aylık 750 lira kira desteği verilecek. Hibe olarak verilecek bu destekle rahat bir nefes alacağız. İşimiz gece daha çok oluyordu. Paket servisi üzerine çalışıyorduk. Salgın sürecinde getirilen kısıtlamalardan bayağı etkilendik. Bu hibe desteğiyle zararımız karşılanacak. Böyle bir destek bekliyorduk. Devlet her zaman milletin yanında olmuştu. Esnaf, pazartesi gününü bekliyordu. Bunu bekliyorduk, müjde de geldi."

- "Esnafa can suyu olacak"

Konya'nın Selçuklu ilçesinde unlu mamul satışı yapan Ali Sefa Okur ise yeme-içme sektöründe esnafın son zamanlarını sıkıntı içerisinde geçirdiğini dile getirdi.

Esnafın hibe desteğine odaklandığını söyleyen Okur, sözlerine şu şekilde devam etti: "Bu destek hem iş verenin rahatlaması açısından hem de çalışanların maaşlarını almaları bakımından can suyu olacak. Buna herkes sevinir, piyasa da hareketlenir. Bu konudaki desteğinden ötürü Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Esnafa nefes aldırır. Hatta bu vatandaşa da olumlu yansıyacaktır. Çünkü yükselen maliyetler, fiyata yansıyor. Bu destekler ürünlerin fiyatını da düşürecektir. Restoranlara lavaş yapıyoruz. Birçoğu zor günler geçiriyor. İçeriye müşteri alamadıkları için bu esnaflar çok sıkıntılıydı. Ciroları düşmüştü, kiralarını da karşılamakta zorlandılar. Onlar da rahat bir nefes alacak."

- "Bu destekleri önemsiyoruz"

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka da ülkece pandemi ile mücadelede zor bir süreçten geçildiğine değindi.

Okka, "Tekrar kısıtlamaların başlamasıyla birlikte başta esnaflarımız olmak üzere birçok firmamız zor duruma düştü. Böyle bir zamanda Cumhurbaşkanımızın açıkladığı destek kararları esnafımıza rahat bir nefes aldıracaktır. Bu destekleri önemsiyoruz ve daha çok çalışarak bu mücadeleyi hep birlikte sürdüreceğiz." diye konuştu.

- "Pandemi hasarına ilaç olacaktır"

ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan desteklerin pandemi sürecinde piyasalara moral olacağını söyledi.

Kira ve gelir kaybı desteğinin can suyu niteliğinde olduğunu dile getiren Sinacı, "Bu süreçte esnafımız en çok kira noktasında sorun yaşamıştı. Kira desteği ve vergi indirimlerinin uzatılması pandemi hasarına ilaç olacaktır. Devletimizin mart ayından bu yana iş dünyasına verdiği desteklere bir yenisini eklemesi KOBİ'lerimizi ve esnafımızı ziyadesiyle mutlu etmiştir." dedi.

 

Kira düzenlemesinin detayları belli oldu!