25 / 06 / 2022

Kiralar uçtu, ev sahipleri kiracılarını çıkarmaya başladı!

Kiralar uçtu, ev sahipleri kiracılarını çıkarmaya başladı!

Son dönemde mega kent İstanbul, başkent Ankara ve İzmir'de ev bulmak oldukça zorlaştı.Son dönemde mega kent İstanbul, başkent  Ankara  ve İzmir'de ev bulmak oldukça zorlaştı. Mega kent İstanbul'un  Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Üsküdar gibi bazı ilçelerinde konut arayanlar, emlakçılara isim yazdırıyor. Durumdan faydalanmak isteyen konut sahipleri de evlerindeki eski kiracılarını çıkararak evlerini 2 katı fiyata kiralıyor.

Kiralar uçtu, ev sahipleri kiracılarını çıkarmaya başladı! 

İsim yazdırıp sıra bekliyorlar

Konuyla ilgili açıklama yapan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, “Pandemi dönemi inşaat sektörünü de derinden etkiledi. Normalde yapılması gereken konut sayısının ancak yarısı yapılabildi. Ayrıca faizlerin yükselmesi hem konut arzını hem de konut satışlarını geriletti. Bunların yanı sıra normalleşmeyle evlilik sezonunun açılması, taşınmaların başlaması, kentsel dönüşümdeki hareketlilik kiralık fiyatlarını artırmaya devam ediyor. Örneğin İstanbul’da 1500 TL olan bir daire yeni kiracılara 2500 TL’lere kadar fiyatlara kiralanabiliyor. Öyle ki Şişli, Kadıköy, Bakırköy, Üsküdar gibi bazı ilçelerde kiracı olmak için vatandaşlar, emlakçılara isim yazdırıp haftalarca sıra bekliyorlar” diye konuştu.

Ev sahiplerinin tahliye hakları var mı?

Ev sahiplerinin kiracıların yükümlülüklerini yerine getirdiği sürece evlerinden çıkarılayamacaklarını belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan “Taşınmaz satışında bile mevcut kira kontratı devam eder. Yeni şart istenemez. Yeni kontrat gerekmez. Mevcut kiracılarda ise kira kontratı bir yıllık bile olsa kira sözleşmesi otomatik olarak uzar. Haklı bir neden olmadıkça örneğin kira bedelleri o bölgede yükseldi diyerek kiracının tahliyesi talep edilemez” dedi.

Kiralar uçtu, ev sahipleri kiracılarını çıkarmaya başladı!

Kiralar artacak mı?

Kira artışlarının süreceğini belirten TÜGEM Başkanı “Bu kira artışlarının 3. çeyrekte üniversiteler açıldığı zaman daha da artacağını düşünüyoruz. Bu dönemde yatırımcılara tavsiyemiz ev alarak kiraya vermelerine yönelik” diye konuştu.

Emlak işletmeleriyle ilgili de konuşan Hakan Akdoğan: “Yetki belgeli emlak işletmeleri hizmet verdiği kişileri yasa dışı olan ve etik olmayan uygulamalara teşvik edemez. Haksız ve hukuka aykırı davranış ve ticari uygulamalarda bulunamaz. Eğer bu konuda kiracılar herhangi bir tespitte bulunurlar ise hemen Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden bu işletmeleri şikâyet edebilirler.” dedi.

Ev tutacaklar acele edin! Daha da zamlanacak!