13 / 08 / 2022

Kırcami'nin imar sorunları için bilirkişi keşfi yapıldı!

Kırcami'nin imar sorunları için bilirkişi keşfi yapıldı!

Antalya’nın Kırcami bölgesinde 30 yıldır süren imar sorunları için Şehir Plancıları Odası’nın açtığı plan iptal davasında bilirkişi keşfi yapıldı.Antalya’nın 30 yıldır  devam eden Kırcami bölgesindeki imar sorunları için Şehir Plancıları Odası’nın açtığı plan iptal davasında bilirkişi keşfi yapıldı.

Akdeniz Bülten'de yer alan habere göre; Antalya 2’nci İdare Mahkemesi tarafından gerçekleştirilen davanın keşfine Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da katıldı. Büyükşehir Belediyesi adına Hukuk Müşaviri İbrahim Kurt, Muratpaşa Belediyesi avukatı Kadir Çetinkaya, bölge sakinleri adına Kırcami Bölgesini Geliştirme Kültür ve Dayanışma Derneği (KIRYADER) Başkanı Mustafa Çiviler’in katıldığı bilirkişi keşfinde Antalya Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyelerinin plancıları da bulundu.

‘ŞEHİR YARIM KALIYOR’

Heyetin yerinde yaptığı önceleme öncesi taraflar açıklama yaptı. Açıklamada, Kırcami olarak bilinen ve 10 mahalleyi kapsayan imar sorunun 30 yıldan fazla zamandır sürdüğüne dikkat çektiler. Buna karşın bölgenin etrafının ise uzun yıllardır yapılaştığı belirtilirken bölgede alt yapı, kanalizasyon, yol gibi kalıcı hiçbir yatırımların yapılmadığı kaydedildi. Tüm bunlarla birlikte bölgenin kent ulaşım ağı içinde ‘kestirme’ olarak tarif edilen bir şekilde kullanıldığı da bir gerçek olarak ortada olduğunu vurgulanan açıklamalarda “Kent buraya giriyor ama imar planı girmiyor. Şehir yarım kalıyor. Hizmet giremiyor. Böyle dramatik trajikomik bir tablo var” denildi.

PLANLAR NİTELİKLİ

Muratpaşa Beledilyesi avukatı Çetinkaya ise, mahkemenin daha önce hakkında iptal kararı verdiği Kırcami imar planlarının da öngördüğü rekreasyon alanları ve yapılaşma koşullarıyla nitelikli bir plan planladığını ifade etti. Avukat Çetinkaya, “0.80 inşaat emsali olan, rekreasyon alanları, geniş yeşil alanlarıyla çevresindeki bütün yapılaşmalardan daha nitelikli bir imar planı olduğu açıkça görünüyor. Biz bu derinleşmiş, sosyolojik hasara neden olmuş, şehrimizi yarım bırakan bu ağır durumdan kurtulmayı temenni ediyoruz” diyip davanın reddini istedi.