Kırşehir'de Neşet Ertaş adına hatıra ormanı oluşturuldu!

Kırşehir'de Neşet Ertaş adına hatıra ormanı oluşturuldu!

25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman merhum halk ozanı Neşet Ertaş, adına hatıra ormanı oluşturuldu. Kırşehir'in İnanç köyü kırsalında bulunan hatıra ormanı için tören düzenlendi...25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman merhum halk ozanı Neşet Ertaş, adına hatıra ormanı oluşturuldu. Kırşehir'in İnanç köyü kırsalında bulunan hatıra ormanı için tören düzenlendi.


Törende konuşan Vali Özdemir Çakacak, “Özellikle son yüzyılda dünya nüfusunun artması, teknolojinin gelişmesi, sanayinin ilerlemesi ile birlikte orman alanlarının ve çevrenin aleyhine gelişmeler olduğunu görmekteyiz.


Yeşil alanların daralması çevre kirliliğinin artmasına neden olmaktadır. Ormanların tüm dünyada azalmasıyla birlikte küresel ısınma oluşuyor, onun da etkisiyle seller, tabii ve teknolojik afetler meydana geliyor.


Şehirleşmelere rağmen orman alanlarının her yıl, biraz daha genişlediğini görüyoruz. ülkemizde, son on yılda 4 milyon 200 bin hektar alanda ormanlık ağaçlandırma çalışmaları yapılmış, 3 milyona yakın miktarda fidan dikilmiştir. İlimizde ise 21 665 hektar alanda 18 milyon 205 bin fidan dikilmiştir" dedi.


Vali Çakacak, "İlimizin yüzölçümüne baktığımızda ormanlık alanlarımız %4 civarındadır. 2008 yılında Sayın Başbakanımızın ülkemiz genelinde başlattığı ağaçlandırma seferberliği vardı. Bu ağaçlandırma seferberliğinde ülke genelinde, 2 milyon 430 bin hektar alanda ağaçlandırma çalışması yapılırken 2 buçuk milyara yakın ağaç dikildi.


Bunun ilimize yansımasına baktığımızda, 2008’den beri ilimizde 11 milyon fidan dikildi. Orman teşkilatımız büyük bir çalışma içerisinde ve ağaçlandırma çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir.


Köy muhtarlarımızın da bu konuda hassasiyet göstermelerini, köylere ait ormanların olmasını istiyorum. Ceviz Eylem Planı kapsamında, bütün köy tüzel kişiliklerimize ait ceviz ormanları, badem ormanları oluşturuldu. Ağaçlandırmanın yanında köylerimizin de katma değere kavuşacakları ve ürün getirecekleri alanları olsun” şeklinde konuştu.


Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya ise konuşmasında, hükümetimizin çölleşme ile mücadele ettiğini, daha yeşil bir Türkiye için vatandaşlarımıza orman ve çevre bilincinin aşılanması gerektiğini belirtirken çevre kirliliğinin %50’sini ormanların önlediğini belirtti.


Tören, Orman Sevgisi Şiir ve Resim Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından halk oyunları gösterisi ile devam etti.
Ordu Yorum