Kırşehir'de site bazlı yapılara öncelik verilmeli!

Kırşehir'de site bazlı yapılara öncelik verilmeli!KIRŞEHİR’DE depreme dayanıksız olduğu tespit edilen yapıların yıkımının yanı sıra şehirleşmede önemli bir unsur olan site bazlı yapıların bu noktada daha çok planda tutulması gerektiği belirtiliyor.


KIRŞEHİR’DE depreme dayanıksız olduğu tespit edilen yapıların yıkımının yanı sıra şehirleşmede önemli bir unsur olan site bazlı yapıların bu noktada daha çok planda tutulması gerektiği belirtiliyor.


Kentsel Dönüşüm kapsamında ilimiz Kırşehir’de Bağbaşı Mahallesi’nde  TOKİ  tarafından konutlar inşa edilirken, şehir merkezinde de bazı yapılar depreme dayanıksız raporu gerekçesiyle yıkılarak, yeniden yapılmıştı. Kentsel dönüşüm kapsamında yürütülecek projelerin daha çok site bazlı yapılar şeklinde düşünülmesi gerektiğini belirten Kırşehir Emlakçılar Derneği Başkanı Zeynel Biçici, “Şehrimizde şehir merkezinde inşaat alanlarımız neredeyse bitmek üzere. Git gide dışarıya doğru açılıyor. Bazı alanlar kentsel dönüşüme endeksli yer olarak bırakıldı. Ama insanlar parsellerini satamıyor. Ancak yazlık ev, bağevi gibi yapabilecek insanlara satabiliyor. Değeri yüksek olmasına rağmen küçük yapılar yapılıyor olması dolayısıyla da fiyatlarda düşüşler söz konusu oluyor. İnsanlar bundan mağdur olmaya başladı. Kentsel dönüşümün şehrimiz açısından çok avantajı var, ama kentsel dönüşümün bulunduğu alanın etrafındaki arsaların satılmaması, değerinde düşüklükler olması açısından pek sıcak bakılmıyor. Piyasaya canlandırmaya dönük bir durum söz konusu olmuyor. Depreme dayanıksız olduğu tespit edilen binalarda bina sakinleri bir araya gelip de yeni bir inşaata açılması için kentsel dönüşüm imkanlarından yararlanabilirler. Böylece hem nezih, hem temiz çok güzel inşaatlar olabilecek. Belediyemizin bütçesi sarsıldığı için kol kanat olabilecek kapasitede değil. Yeni imar bölgeleri olursa kentsel dönüşümün site bazında olması şehirciliğin istendiği gibi olmasına katkı sağlayacaktır. Site bazında olabilecek alanların gün yüzüne çıkarılması gerek diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.


Kırşehir Çiğdem