Kışlık eğlence mekanları!

Kışlık eğlence mekanları!

Kış bahçeleri, bu kış parlayacak mekânlar ve yeme-içme reçeteniz. Eğlence rotasında sürpriz yok: Sanatla yemeği; yemekle eğlenceyi karıştırmaya devamEller havaya

Kaf:f, Akaretler: Türkçe popla eğlenme furyasını akıllı bir zamanlamayla lehine çevirmiş, kısa sürede popülerliği tavan yapan Kaf:fın bu kış üstü kapanıyor, kış bahçesine dönüşüyor. Kaf:ftaki köklü değişiklikler sadece bunlar değil: Mekân kimi zaman loca sistemine geçiyor, kimi zamansa lounge tarzına bürünüyor.

Yeni

Dada, Sıraselviler: Lush Otelin içinde açılan Dada, arka bahçe kontenjanından açılmış mekân gibi dursa da, Dadaya girdiğinizde kendinizi Beyoğlu binalarının arasında kalmış tarihi bir avlunun içinde buluyorsunuz. Dadada avlunun üstü birkaç gün içerisinde kapanacak, avlu ruhu bozulmadan, camdan çatının halinde kış eğlencesine devam edilecek. Bardaktaki içkiyi, fondaki müziği boşverin. Kafanızı kaldırıp avlunun tadını çıkarın yeter.

Şık

Biber, Nişantaşı: Mahalle barı tabirinin hakkını veren mekân, akşamüstü içkisi ve yemekle kulüp arası ısınma turu atmak için ideal. Dışarıdan boş gözükmesine aldanmayın. Kalabalık, arka kısımdaki balkona istiflenmiş, püfür püfür sigarasını tüttürüp içkisini yudumlama derdinde.

Klasik

White Mill, Cihangir: Bir kış bahçesi klasiği. White Millin arka bahçesi kış boyunca tamamen kullanılamasa da, büyük sobalarla, yağmur dindiği anda atılan yastık ve servislerle kışın bahçede oturabilmenin lüksünü yaşatıyor.

Salaş

Asmalı barları: Asmalımescit, kış bahçesi açısından pek bereketli bir bölge değil. Üzerine masa krizi de eklenince, kışın Asmalıda ferah ferah eğlenmek iyice hayal oldu. İlle de Asmalı derseniz bölgeden iki kış bahçesi adresi: Biri, Otto Sofyalının çaprazında açılan Orta Kahve, diğeri bölgenin en eskilerinden Kino Garden. Kinonun bakımsız ve özensiz haline; Ortanın toy duruşune göz yumduğunuz sürece sorun yok.

YEME-İÇME REÇETENİZ: NEREDE, NE YENİR

Birdde istridye ve Carre Dagneau: Günlük Normanidyan istridye ve fırında pirzola, Carre Dagneau, Şişhane Birdin kış vitrinini süsleyen iki farklı tat. Bird usulü ossobuco ve tavuklu thai salatası, mönünün diğer yenilerinden.

Veli Pera Loungeta Rabo del Toro: İsmi pek havalı yemeğin Türkçe meali boğa kuyruğu. Şarap, soya sosu, soğan ve sarmısakla pişirilen et, kremayla servis ediliyor.

Datlı Mayada yedi baharatlı cheesecake: Çukurcuma Firüzağa Mahallesindeki Tokatlı Ali Dayının tarihi fırınını devralan Abracadabra Dilara Erbay, yeni açılımını yeni buluşlarla zenginleştiriyor. Datlı Mayanın yedi baharatlı cheesecake pek fantastik, palamut güveci gayet güzel.

Kantinde ekmek çeşitleri: Kantinin alt katındaki Dükkândan yükselen ekmek kokuları, bu kış iyice ayyuka çıkıyor. Kantin ekibi, ekşi mayalı ekmekten sonra şimdi de beyaz ekmek ve daha esmer, daha tıkır tahıllı ekmek üzerine çalışıyor. Şef Şemsa Denizeli asıl heyecanlandıran yenilikse palamut konfit.

Delicatessende Ginger Cosmo: Kokteyllerde zencefil kullanımı yeni olmasa da bu kış iyice tavan yapıyor. Her barın mönüsünde mutlaka bir zencefilli kokteyl mevcut.

Favori, Nişantaşı Delicatessendeki Ginger Cosmo: Zencefil, limon, votka ve Cointreau. Tadı tuzu yerinde, tam bir kışlık kokteyl. Zencefil mikrobu söker, votka stresi siler.

MEVSİMİN 4 YENİ MEK NI
Cadorro, Karaköy:

Bankalar Caddesi üzerindeki eski Osmanlı Bankası binası bu hafta Salt Galata olarak açılacak. Salt Galata, tıpkı Salt Beyoğlu gibi sergi, söyleşi, konferans, atölye ve eğitim çalışmaları ve film gösterimleri yaparak farklı disiplinleri karşılaştıracak. Salt Galatanın içerisinde hem kafe hem fine dining restoran olarak hizmet verecek Cadorro, kusursuz manzarası ve üstüne işlemiş sanat kokusuyla bu kışın en havalı buluşma noktası olacak.

Zilly Pera, Tepebaşı:

11:11 kulübü henüz Wan-nayken, alt katta özel parti mekânı Private Room vardı. Wan-nanın 11:11e dönüşme sürecinde Private Room kapandı; mekân uzun bir süre Mithatcan Özer ve ortaklarının elinde yeni proje olarak bekledi. 11:11in alt katındaki bu boş alan, bu kış Ataberk Orel ve şarkıcı Artonun ortaklığında Türkçe pop kulübüne dönüştü. Kulübün adı Zilly. Malum, Türkçe pop formülü bu kışın da kazanan, kazandıran reçetesi. Zillynin içi, adının hakkını verircesine, zillerle dolu olacak; içinden zil geçen parçalar buranın marşı haline gelecek.

Baylo, Şişhane:
Bird Good Mood Per
a sırasındaki çalışma nihayet tamamlandı. Balyo, yormayan, istendiği kadar kalabalık, gerektiği kadar şık bir bar/restoran. Açılalı henüz bir-iki hafta olmasına rağmen hafta boyunca yemek saatlerinde tıklım tıklımdı. Peki, yemekten sonra Müşterilerimizi toplayıp hep beraber Off Peraya gidiyoruz. Nasıl yani Ahbap çavuş ilişkisi midir, nedir bu durum Ahbap ilişkimiz yok. Çok sevdiğimiz dostlarımız. Bizim de sık gittiğimiz, eğlenmekten keyif aldığımız bir mekân. Müşterileri ayartıp hep beraber Off Peraya eğlenmeye gidiyoruz diyor mekânın genç çalışanlarından Batu Kocaaydın.

Yirmibeşbuçuk, Asmalımescit:

Haftaya Pera Residenceta açılacak 25,5un iddiası şu: Günleri artık 25,5 saat yapacağız Cem Uzanvari seçim vaadinin, aradaki 90 dakikalık farkın sırrı henüz çözülebilmiş değil. Eldedeki donelere bakalım: Çarşambadan cumartesiye haftanın dört gecesi sabah dörde kadar açık oluşu, görkemiyle ömür uzatan Pera Residence binasının içinde açılması, restoran + lounge + diskotek konseptiyle zamandan çalacağına dair sinyaller çakması...
Radikal/ALİ TUFAN KOÇ