Kocaeli'de konut sektörü daraldı!

Kocaeli'de konut sektörü daraldı! Kocaeli'de konut sektörü daraldı!

Seçim sonrası gelen istikrar havası emlak pazarını etkileyecek mi? Beklentiler olumlu ama geçen sürede ortaya çıkan zarar ve maliyetler ne olacak, hiç düşünüldü mü? Bu soruların cevabını Murat Hamzaoğlu anlattı. İşte o yazı...Başka illeri bilmiyoruz ama Kocaeli'de konut sektörü oldukça daraldı. Bu daralma son birkaç ay değil, yaklaşık bir yıldır yaşanıyor. İlimizin lokomotif inşaat sektörlerine bakın, kaçı yeni projeye başladı? Bırakın yeni projeye başlamayı, ileriye dönük planlama bile yapamıyorlar. Ellerindekilerini bitirip satmaktan başka çaresi olmayan inşaat firmaları, kara kara bu daralmadan kurtulup, inşaat sektörünün şaşalı dönemlerini bekler oldu. 


SATICI ÇOK, ALICI YOK 

Konut sektöründeki daralmadan bahsediyoruz. Her türlü maliyetlerin artmasına karşın, satıcılar hala emlak fiyatlarına yansıtamadılar. Dedik ya beklenti, şimdi de beklentilerin cılız çıkması veya zamana yayılması, ilimizin emlak piyasasında satıcı çok, alıcı yok durumunu yarattı. Hala 250300 bin TL'ye alıcı bulamayan Yahya Kaptan'da 25 yıllık evler bu fiyatlara satılamıyor. Bu şartlarda da kimse beklemesin satılmaz da! 


FAİZLER DÜŞTÜ MÜ? 

Konut kredi faizleri bir süre önce 0.69 oranından seçim öncesi 1.25'lere kadar çıkmıştı. Şimdilerde faizlerin 1.1 0 seviyelerine düştüğü söyleniyor. Galiba aradaki farkı, faiz hesabını bilmiyorlar. Çok ciddi fark var. Bu faiz maliyetleriyle ev almak, hem de emlak fiyatları yüksekken çok da akıllıca olmaz değil mi? Bu hesabı yaparken de matematikçi olmaya da gerek yok. Bu faizler eski seviyelere gelmeden olmaz. Kimse 1,1 0 faiz oranları düştü diye, konut almak için kuyruğa girmeyecektir. 


REKLAMLAR BİLE DURDU 

Fazla değil, bir yıl önce ulusal medyada konut reklamlarından başımız dönüyordu. Şimdilerdeyse, birkaç proje lansmanından başka bir şey göremiyoruz. Bu arada ortalıkta da inşaat firmaları için birçok dedikodu da dolaşıyor, patladı-patlayacak diye. İlimizde bu tür duyumlar alıyoruz aman diyoruz, konut alıcıları dikkatli olsun. Batmaz dediklerimiz bir gecede bu ülkede battı ve arkalarında birçok mağdur bıraktı. Şartlar sadece reklamlardan ibaret değil! 


ÜÇ-BEŞ İNŞAAT FİRMASI 

Tabi bu kadar bilgilendirmeden sonra tavsiye bekleyeceksiniz. İlimizde bir elin parmakları, hadi benden iki elin parmakları kadar güçlü ve güvenilir inşaat firmaları var. Bu isimleri burada yazmak doğru değil ama eğer proje veya bitmeden konut almak istiyorsanız seçici davranın ve dikkatli olun. Kar edebileceğiniz konut guruplarını tercih edin ama yinede para sizde, güç de sizde. İyi pazarlıkla, bu durgunluk da para da kazanmanız mümkün. Sadece doğru firma. 


Murat Hamzaoğlu/Bizim Kocali