İzmir Narlıdere'de konut sektörü hızlı gelişiyor!

İzmir Narlıdere'de konut sektörü hızlı gelişiyor! İzmir Narlıdere'de konut sektörü hızlı gelişiyor!

TSKB Gayrimenkul Değerleme İzmir Şube Müdürü Bilge Beller Özçam tarafından; Emlakkulisi.com için hazırlanan değerleme raporuna göre Narlıdere ilçesi, İzmir'de konut sektörünün en hızlı geliştiği ilçeler arasında… 

Türkiye’nin doğal, tarihi, kültürel, iklimsel özellikleri bakımından zengin illerinden biri olan İzmir, son zamanlarda konut yatırımlarında da yerli ve yabancı yatırımcıların ilk tercihlerinden biri olmaktadır.

İzmir konut piyasasında, nitelikli konut stoğu açısından en çok tercih edilen bölgeler olarak, batıda, Narlıdere, Güzelbahçe, Urla’yı, kuzeyde Çiğli ve Karşıyaka’nın bir bölümü ile Bostanlı’yı, doğuda ise Bornova ve Bayraklı’nın bir bölümü ile Evka-3 Proföserler sitesi civarını sayabiliriz.

Narlıdere ilçesi, İzmir’de konut sektörünün en hızlı geliştiği ilçeler arasında yer almaktadır. Narlıdere, mevcut, nitelikli konut stoğu ve yeni inşaat edilen A plus inşaatlarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Narlıdere’den, çevre yolu bağlantıları ile, şehir trafiğine takılmadan İzmir’deki tüm ilçelere kolay, hızlı ve rahat bir ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca ilçenin Çeşme yarımadasına yakınlığı da ayrı bir çekim yaratmaktadır.

Güzelbahçe ilçesi, İzmir’in konut gelişim akslarından biri olup, genel anlamda nitelikli konut projelerinin yer seçtiği bölgelerdendir. İlçe, denize ve Aydın-Çeşme otoyoluna yakınlığı sebebi ile konut kullanımı açısından tercih edilmektedir. Geçmişten günümüze süren merkezde yaşama eğilimlerinin değişmesi ile insanlar kent merkezindeki hareketten, kalabalıktan, trafik/otopark problemlerinden uzak, ama kent merkezine ulaşılabilirliği yüksek merkezleri yaşamak için seçmektedir. Bu nedenle son yıllarda kaliteli lüks konut yatırımları Narlıdere, Güzelbahçe ve Urla aksında hızla ilerlemektedir.

 

Bornova İlçesi konut sektörü açısından incelendiğinde mevcut konut stoğu ve yeni inşaat kapasitesiyle dikkat çekmektedir. İlçe sınırları dahilinde bulunan çevre yolu bağlantılarının erişelebilirliğe sağladığı büyük katkı,  İzmir  İlinde mevcut hafif raylı metro aksının Bornova İlçesinde sonlanması, Ege Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi Kampüsleri’nin Bornova İlçesi sınırları içinde bulunması ayrıca Forum Bornova, Ege Park gibi alışveriş merkezlerinin yanı sıra küçük sanayi sitelerinin bu ilçe sınırları dahilinde yer alması Bornova ilçesinde konut sektörünün gelişmesini tetiklemiştir. Nitelikli konut projeleri açısından baktığımızda ise Evka3-Profesörler sitesi olarak alınan bölge ve Özkanlar semti Bornova’da ilk akla gelen bölgelerdir.

Karşıyaka ve Bornova ilçelerinin bazı mahallelerinin birleşimi ile yeni ilçe statüsüne kavuşan Bayraklı ise, Bornova Özkanlar semtinin devamı niteliğinde olan Manavkuyu ve Mansuroğlu mahallelerindeki nitelikli konut inşaatları ile ön plana çıkmaktadır.

Karşıyaka, Bostanlı ise Mavişehir bölgesinin yıllardır süregelen prestijli cazibesi ve düzenli yerleşimi ile İzmir’lilerin konut alımında ilk tercih ettikleri bölgelerdendir.

 

Konut gelişiminin gelecekteki potansiyeline baktığımızda ise, yukarıda saydığımız tüm bölgelerin cazibesini artarak koruyacağını, Aliağa-Menderes hızlı tren banliyo hattının hizmete açılması ile de Gaziemir, Menderes aksında zamanla daha nitelikli konut projelerinin inşaa edileceği düşünülmektedir. İzmir için nitelikli konut projeleri açısından en büyük potansiyele sahip olan Yeni Kent Merkezi (Manhattan Bölgesi)’nin, kentin kalbinde, ulaşım çeşitliliği, recidence hizmetleri, A plus inşaat kalitesi ile konut piyasasındaki rekabeti arttıracağı öngörülmektedir. 

 

Sonuç olarak, doğal güzellikleri, turizm çeşitliliği, ulaşım rahatlığı, gelecekteki ticari potansiyeli ile konut satın alınacak il olarak İzmir tüm Türkiye’nin hayali olmaya devam edecektir.

* TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından Emlakkulisi.com için hazırlanmıştır.