Kocaeli'deki 130 yıllık Taş Cami yenileniyor!

Kocaeli'deki 130 yıllık Taş Cami yenileniyor! Kocaeli'deki 130 yıllık Taş Cami yenileniyor!

Restorasyon çalışmalarına devam eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bahçecik Servetiye Karşı Köyü’ndeki yaklaşık 130 yıllık Taş Cami’yi restore ediyor.
Kentteki yenileme çalışmalarına devam eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, zamana yenik düşen tarihi mimari örneklerini hayata döndürüyor. Kocaeli’nin dört bir yanında yer alan tarihi yapıları yenileyen Büyükşehir Belediyesi, Bahçecik Servetiye Karşı Köyü’ndeki yaklaşık 130 yıllık Taş Camii’yi de restore ediyor.


Asırlık Taş Cami’nin cephelerinde yer alan çatlaklar ve ayrılmalar güçlendiriliyor. Yeni yapılacak imam evi ve şadırvan için ise kazı çalışması devam ediyor. Camii beden duvarı derz imalatı biten projede şadırvan temel kazısı tamamlandı. 


Restorasyonu yapılan cami 90 metrekare alana sahip. caminin kadın mahvili alanı 36 ise metrekare. Yapılacak restorasyon projesi kapsamında mevcutta bulunan imam lojmanı ve şadırvan yıkıldı. 56 metrekarelik imam lojmanı ile taban alanı 16 metrekare olan iki katlı şadırvan yeniden inşa edilecek.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi