Kocaeli'nin çehresi değişecek!

Kocaeli'nin çehresi değişecek! Kocaeli'nin çehresi değişecek!

5 milyar dolarlık yatırım öngören dev imar projesinin ihalesi 7 Ekim'de yapılacak.

Hükümet 5 milyar dolarlık İzmit Körfez Geçişi ve 420 kilometrelik Ege Otoyolu için 7 Ekim'de ihaleye çıkmaya hazırlanırken, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, kenti yeni konumuna hazırlamak için harekete geçti. Karaosmanoğlu, 200 milyon dolarlık yeni İzmit Meydanı ve çok sayıda proje için çalışmalarını hızlandırdı.

HÜKÜMET 20 yıldır konuşulan ama hayata geçirilemeyen İzmit Körfez Geçişi ve 420 kilometrelik bağlı Ege Otoyolu'na start verip, Marmara Bölgesi'nde en az Boğaz Köprüsü kadar etkili değişimi tetikleyecek. 5 milyar dolarlık yatırım öngören dev imar projesinin ihalesi 7 Ekim'de yapılacak. Yeni Büyükşehir Belediye Kanunu ile Kocaeli ilindeki 33 belediyeyi kapatan ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 13 belediyeye indiren hükümet, bu kararla kentin tüm il alanında Büyükşehir Belediyesini tek yetkili yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yetkili olduğu alan böylece 110 kat büyüdü. Eskiden küçük bir alandan sorumlu olan belediye şimdi Karadeniz'den, Marmaraya kadar tüm Kocaeli'nde imar ve hizmette tam yetkili duruma geldi.

Körfez geçişi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Sayın Başbakanın belediyeciliği çok iyi bilmesi bizler için büyük şans oldu. Yeni kanunlarla hem bize daha çok yetki verdi hem de ufkumuzu açtı. Kocaeli'nin kabuğu da bu sayede kırılıyor. Başbakanımızın bizzat tekip ettiği Körfez Geçişi projesi İzmit'i derinden etkileyecek. Biz de bu projeye layık bir İzmit kurmak zorundayız" dedi.

Meydan ihalesi

Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli'nin tamamında, özellikle de İzmit'te büyük dönüşüm yaşanacağını belirterek şöyle konuştu: "Yoğun sanayi ve arıtmasız evsel atıklarla kirletilen Körfez eskiden çok kirliydi ve herkesin de hatırlayacağı gibi çok kötü kokuyordu. 4 yılda 400 milyon YTL'lik 'çevre yatırımı' yaptık. Şimdi yüzme, yelken yarışları bile düzenliyoruz. İzmit'i Tokyo, Dubai, Paris kadar iddialı bir 'marka kent' yapmak adına ulaşım, meydan, turizm, spor altyapısı için çok sayıda projenin düğmesine bastık. İlk hedefimiz, 200 milyon dolarlık yatırımla 'gökdelenli' yeni bir İzmit Meydanı'nı inşa etmek. 20 dönümlük bir alan için ihale yapıldı, inşaatı da yakında başlayacak."

Sanayinin başkenti

İbrahim Karaosmanoğlu, şöyle konuştu: "İzmit'in halen bir kent meydanı yok. Türkiye'de sanayinin başkenti konumundaki İzmit'e bir meydan istiyoruz. İzmit Perşembe Pazarı'nda yeni kent meydanımızı yapacağız. 4 yıldır bununla uğraşıyoruz. Hukuki engeller vardı, özel kişilerin yerleri vardı. İmar değişiklikleri grekiyordu. Hukuki süreci büyük ölçüde tamamladık ve meclisimizden de geçirdik. Perşembe pazarı yanındaki Karayolları arazisinde Kent Meydanı kurulacak ve 41 katlı 'Kule otel' inşa edilecek. 27 dönümlük alanı kapsayan bu proje bölgenin cazibesini artıracak. Proje kapsamında, tam 4 bin araçlık kapalı otopark yapılacak. Projeyi ihaleyle özel sektöre verdik. Meydan ve otopark bizim olacak. Otel ve alışveriş merkezi de projeyi yapan firmanın olacak. Belediye olarak bu arsayı hazırlamak için bugüne kadar 15 milyon YTL'ye yakın para harcadık. Projenin toplam yatırım tutarı 200 milyon dolar olacak."

Karaosmanoğlu'nun yeni İzmit projeleri

Kent Meydanı: İzmit Perşembe Pazarı ve eski Karayolları arazisi üzerinde gerçekleştirilecek Kent Meydanı ve 'Kule Otel' projesi kentin önemli ihtiyaçlarını giderecek. Meydanın altı 4 bin araçlık geniş bir otopark haline getirilecek.

Monoray: Körfez Yarımca-Çayırköy-Umuttepe arasında 20 istasyonlu, 23 kilometre uzunluğunda monoray sistemi kurulacak. İTÜ projenin fizibilite çalışmalarını tamamladı.