24 / 05 / 2022

Konut alımında KDV düşüyor!

Konut alımında KDV düşüyor!

Konut alımında KDV düşüyor. Kamu yetkilileri, Dubai'nin en büyük gayrimenkul organizasyonlarından biri olan Dubai Cityscape Global'de Türkiye'deki konut alımlarında KDV oranının yüzde 1'e kadar düşürülebileceği belirtildi.Ortadoğu'da gerçekleşen yapı etkinliklerinden Dubai Cityscape Global'a bazı Türk inşaat şirketlerinin yanında Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Vedat Demiröz de katıldı. 

ııo ülkeden 35 bin katılımın sağlandığı büyük etkinlikte Türk devleri tarafından yapılan açıklamalarda 2014'ün sonunda konut projeleriyle ilgili düzenlemelerin olabileceği, konut alımlarındaki KDV oranının yüzde 1'e kadar düşürülebileceği belirtildi. 


Ortadoğu'nun en büyük gayrimenkul etkinliklerinden biri olan Dubai Cityscape Global dün kapılarını açtı. 110 ülkeden 35 bin ziyaretçinin bir araya geldiği fuarda Türk inşaat sektörü için önemli açıklamalarla başladı. 


Dap Yapı ve Kuzu İnşaat'ın davetlisi olarak katıldığımız fuarda konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu sözcüsü Vedat Demiröz, KDV ve vergi indirimi sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi. 


İnşaat sektörünün Türkiye için çok önemine dikkat çeken Vedat Demiröz, "Bu sektördeki yaşanan yavaşlamalar Türkiye'nin büyüme rakamlarını olumsuz etkiliyor. 


Daha önce mevcut konut stoklarının eritilebilmesi için bu sektöre yönelik uygulanan KDV'nin azaltılması söz konusu olmuştu. Bugünkü ortamda aynı şekilde yeni bir girişimin tekrar başlatılması artık farz oldu. 


Türkiye inşaat sektörünün yanında olmalı" dedi. 

Demiröz, "Stok için belli bir tarih belirlenir. Ya 2014 sonuna kadar ya da 30 Haziran 2015'e kadar kadar satılacak projelerdeki konutların KDV oranlarının yüzde 8 ya da yüzde ı'e dek düşürülmesini kapsayacak bir düzenleme olabilir" dedi. 


Demiröz, inşaat projelerinde damga vergisi konusunda da sorun yaşandığını söyledi. Aynı proje için defalarca vergi ödendiğini belirten Demiröz, bu alanda da bir düzenleme geleceğinin sinyalini verdi. 1 Ocak 2013'te yapılan bir düzenlemeyle konutta KDV sistemi değişmiş, KDV yüzde ı'den yüzde 8 ve 18'e yükselmişti. Düzenleme öncesi ruhsat alan projeler muaf olduğu için bu projelerin satışı hızlanırken, yeni gayrimenkul projelerinde satış sorunu yaşanacağı öngörülmüştü.


Ekonomi Gazetesi