03 / 07 / 2022

Konut almak için uygun zaman mı?

Konut almak için uygun zaman mı?

Posta Gazetesi köşe yazarı Özlem Denizmen, bugünkü köşesinde bir okuyucusunun konut almak ile ilgili sorusunu yanıtladı. Denizmen, günümüzde ev almanın mantıklı olup olmadığını anlattı...Posta Gazetesi köşe yazarı Özlem Denizmen, okuyucusunun 'Yıllardır ev almak istiyorum. Ya faizler yükseliyor ya da faizler düşünce de ev fiyatları yükseliyor. 180 bin lira param var. 4 bin lira da maaş alıyorum. Şimdi çok uyguna 260 bin liraya oturmak istediğim bir ev buldum. Ana caddeye yakın, içi de güzel yalnız bu faizlerden ev almak mantıklı mı?' sorusunu yanıtladı.

İşte Özlem Denizmen'in o yazısı...

SORU: Yıllardır ev almak istiyorum. Ya faizler yükseliyor ya da faizler düşünce de ev fiyatları yükseliyor. 180 bin lira param var. 4 bin lira da maaş alıyorum. Şimdi çok uyguna 260 bin liraya oturmak istediğim bir ev buldum. Ana caddeye yakın, içi de güzel yalnız bu faizlerden ev almak mantıklı mı? Zeynep

Konut almak için uygun zaman mı?

CEVAP:

Tam istediğin gibi bir ev bulduysan ve başka bir borcun yoksa banka kredisiyle alabilirsin. 80 bin lira 10 yıllık konut kredisi kullansan ayda 1.400 TL civarında ödemen olur. Bu tutar gelirinin yüzde 35’ine denk geliyor. Tüm borçların toplam gelirinin yüzde 40’ını geçmesin. İleride olur da konut kredisi faizleri düşerse refinansman yapabilirsin. Bunun ufak bir maliyeti olur. Son karar senin.

Faizsiz konut kredisi geliyor!

Konutta kriterler değişti!