Konut almak isteyenler el birliği sistemine yöneldi!

Konut almak isteyenler el birliği sistemine yöneldi! Konut almak isteyenler el birliği sistemine yöneldi!

Yüksek faiz lüks konut alıcısını da elbirliği sistemine yönlendirdi. Sistemde 1 milyonluk ev gruplarına ilgi arttı. El birliği yapan 120 ay vadede aylık 8 bin 333 lira ödüyor. 


Ev almak isteyen ama yüksek faize boyun eğmek istemeyenler son dönemde elbirliği sistemini mercek altına aldı. Sistemi enine boyuna araştıran ve faize ödediği parayla ev sahibi olabileceğini gören lüks konut alıcısı sistemde 1 milyon liralık konutlar oluşturmaya başladılar. 

Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, aylık 10 bin lira ödeyen kişilerin sisteme girişinde son dönemde ufak çaplı artışlar olduğunu ifade etti.

Aylık 8 bin TL cepte kalıyor
1 milyon liralık kredi için bankanın kapısını çalan bir vatandaş, 120 ay vade için aylık yüzde 1,28 banka kredisi faiziyle 16 bin 354 lira ödeme yapmak zorunda. 1 milyon liralık kredinin vade sonundaki toplam ödemesi ise 1 milyon 962 bin 480 liraya çıkıyor. Elbirliği sistemiyle ev alanlar ise 1 milyon liralık grupta aylık 8 bin 333 lira ödeme yapıyor. Organizasyon bedeliyle birlikte 120 ay vadenin sonunda toplam ödeyeceği rakam minimum 1 milyon 70 bin lira, maksimum 1 milyon 119 bin lira olarak hesaplanıyor. Aynı evi banka kredisi yerine elbirliği ile satın alan kişi banka kredisine göre neredeyse milyonluk bir ev parası kadar tasarruf yapıp cebinden fazladan 843 bin 480 lira ödeme yapmak zorunda kalmıyor.

Ev primi karı katlıyor
Emin Üstün, elbirliği sistemiyle ev alan kişilerin kazancının sadece faiz farkı olmadığını, konutun priminin de kazanç hanesine yazıldığını söylüyor. Nitekim 1 milyon liralık ev alan bir kişi 1 sene içerisinde evin fiyatı yüzde 5 veya yüzde 10 arttığında kar elde etmiş oluyor. Banka kredisi ödeyen kişi evin fiyatının yüzde 96 artmasıyla ancak başa baş geliyor. Kâra ise yüzde 100’ün üzerinde prim yapıldığında geçebiliyor.

Bekleme süresi az
Emin Üstün, sisteme giriş yapan kişilerin ödeme gücüne göre vade seçeneğine yöneldiğini ancak ev sahibi olma süresinin kısa olduğunu söyledi. Her ay farklı kampanyalar yaptıklarını dile getiren Üstün, “Bizim sistemle ev almak isteyen bir vatandaş 100 veya 120 aylık gruplara dahil olduğunda biz onu genellikle 1 ile 45 ay içerisinde ev sahibi yapıyoruz. Vadeyi peşinat ödeme imkanı da belirliyor. Kurada ismi çıkan kişiye dahil olduğu grup bedeli kadar beğendiği bir evi biz gidip satın alıyoruz. Tapu ödemesi bitene kadar bizde kalıyor” bilgisini verdi. Üstün, Anadolu’da daha çok 150-200 bin liralık konutların tercih edildiğini İstanbullu alıcıların ise ağırlıklı tercihinin ikinci elde 2+1 konut olduğunu da söyledi.