Konut artışı herkes için moral oldu!

Konut artışı herkes için moral oldu!

Türkiye genelinde konut satışları 2016 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 artış gösterdi. Konuyla ilgili sektör temsilcileri görüşlerini açıkladı..


Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt:


Konut artışı herkes için moral oldu!


“Konut artışı sürpriz değil”

Türkiye genelinde konut satışları 2016 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 artış gösterdi. Bize göre konut satışlarında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Bu rekorda hükümetin gayrimenkul sektörü için aldığı önlemler etkin oldu. 15 Temmuz sonrası halkın hükümete olan güveni arttı. Türk halkı, öncelikle ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul sektörüne yatırım yapmayı tercih etti. Böyle olunca da konut satışları arttı. 

Son dönemde yapılan kampanyaların etkisiyle de konut satışlarında büyük hareketliliğin yaşandığını söylemek mümkün. Sonuç böyle olunca da 2016 Eylül ayının bir önceki aya göre yüzde 17,8 artış göstermesi bizim için sürpriz olmadı. Hatta en son yapılan banka konut kredisinin yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkartılması kararı, konut satış rakamlarının artmasında etken oldu diye düşünüyoruz.  


Dekon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Erdem:


Konut artışı herkes için moral oldu!


“Konut artışı herkes için moral oldu”

Konut satışları katlanarak artış gösteriyor. 2016 Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 17,8 artış gösteren konut satışları, Türk ekonomisi için büyük bir başarı olarak görüyoruz. Satışta olan projelerimize de bu durum bariz bir şekilde yansıdı. Banka faizlerinin düşüş eğilimi göstermesi, KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi, eylül konut satışlarının artmasında etken oldu. Türk ekonomisinin bel kemiği olan gayrimenkul sektörünün bu yüksek ivmeyi kazanmış olması, hem ülke geneli hem de biz gayrimenkul geliştiricileri için büyük bir moral oldu. Önümüzdeki dönemde de sektörü hareketli günlerin beklediğini öngörüyoruz. Çünkü uzun zamandır ertelenen konut alım refleksi artık ivme kazandı. Konut alıcısı için ev almanın şu an tam zamanı. Bunu bilen yatırımcı ve oturumcu kitle de; değerlendirmesini rakamlarla gösteriyor, satışların daha da artacağını ümit ediyoruz.


216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar:


Konut artışı herkes için moral oldu!


“Konut satışlarındaki yüksek artışı bekliyorduk”

TÜİK rakamlarına göre Türkiye'de konut satışları 2016 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 artış gösterdi. Hükümetin son dönemde üst üste gerçekleştirdiği destekler de konut satışlarında artışa sebep oldu. Banka faizlerinin düşüş göstermesi, KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi Eylül ayında konut satışlarının artmasında etkili oldu. Özellikle banka konut kredisinin yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkartılması kararı, konut alıcısının işini fazlasıyla kolaylaştırdı diye düşünüyoruz. Böylelikle yatırımcı daha az peşinatla ev sahibi olabilme fırsatı yakaladı. Açıkçası biz 216 Yapı olarak bu artışı bekliyorduk. Bu yüksek konut satış rakamlarının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini öngörüyoruz.  


Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram:


Konut artışı herkes için moral oldu!


“Gayrimenkulde rekora gidiliyor”

Türkiye genelinde son aylarda yaşanan olumsuzluklara rağmen konut satışlarında büyük bir ivme yakaladık. Hükümetin tam zamanında aldığı kararlarla gayrimenkul sektöründe hareketlenme hız aldı. Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan gayrimenkulün 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 17,8 artış göstermesini büyük bir başarı olarak görüyoruz. Banka faizlerinin düşüş göstermesi ve KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi Eylül konut satışlarının artmasında etken oldu. Sektörün yakaladığı bu yüksek büyüme rakamlarını ileri ki dönemde de sürdüreceğine inanıyoruz.                                                                                                                

CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan:


Konut artışı herkes için moral oldu!

“Hükümetin çalışmaları meyvesini veriyor”

Türkiye'nin lokomotif sektörü olan konut sektöründe yaşanan bu büyük artışı memnuniyetle karşılıyoruz. Rekor niteliği taşıyan bu yükseliş, biz gayrimenkul firmalarına büyük moral oldu. Türkiye genelinde 2016 Eylül aynın bir önceki aya göre yüzde 17,8 artış göstermesi, tarihi bir özellik taşıyor. Son dönemde Hükümetin gayrimenkul sektörü için yaptığı tüm çalışmaların meyvesini verdiğini görmek sektörün geleceğine dair umutları artırıyor. Bize göre bu büyümeye en büyük katkıyı, banka konut kredilerinde yaşanan faiz indirim sağladı. Böylelikle dar gelirli vatandaş yüksek faizin altında kalmayarak, konut sahibi olabildi. Yine KDV'nin yüzde 18'den 8'e düşürülmesi de sektörün canlanmasında rol oynadı. Gelecek dönemde gayrimenkul sektöründe çok daha büyük satışların olacağını umuyoruz.