07 / 12 / 2022

"Konut fiyatları yükselmeye devam edecek"


İnşaat maliyetlerinin 1 yıl içinde yüzde 300 arttığını ifade eden Aziz Torun, konut fiyatlarının düşmeyeceğini aksine yükselmeye devam edeceğini söyledi.Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, konut üretiminde 2021 yılı maliyetleriyle ile bugünkü maliyet arasında yüzde 300 fark olduğunu belirterek "O zaman 6 bin lira olan inşaat maliyeti 18 bin liraya çıktı. Arsa maliyeti hep yüzde 40 ile 60 arasında. Türkiye'de konut üretimi  hasılat modeliyle yapılıyor. Geliştiricilerin karı yüzde 10 - 15 civarında. Daha çok yapıp daha çok satarak ancak kar elde ediliyordu" dedi.

Bloomberg HT yayınında gayrimenkul ve inşaat sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Torun, TOKİ'nin sosyal konut projesinin dar gelirlilerin konuta ulaşması açısından son derece önemli ve desteklenmesi gereken bir proje olduğunu söyledi.

"Sosyal konut projesi çok gerekliydi. Başarılı olması da mümkün arsa maliyeti toplam maliyetin içinde yok. Alt gelir grubuna konut üretmede fayda sağlayacak önemli bir proje" diyen Aziz Torun, 4-5 yıl önce konut sahipliği oranının yüzde 75'lerdeyken bugün yüzde 60'ların altına gerilediğine dikkat çekti.

"Fiyatlar yükselmeye devam edecek"

 
Geri Dön