Konut fiyatlarında ve kiralarda artış bekleniyor!

Konut fiyatlarında ve kiralarda artış bekleniyor!


Endeksacom Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, TÜİK'in Ocak ayı gayrimenkul verilerini değerlendirdi. Öğüt, "Ocak ayında Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 56 oranında artarak 113 bin 615 adet olarak gerçekleşti" dedi...


TÜİK'in Ocak ayı gayrimenkul verilerini değerlendiren Endeksacom Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Geçen senenin Ocak ayı ile karşılaştırıldığında konut satış adetlerinin önemli ölçüde arttığını görüyoruz. TÜİK verilerine göre, Ocak ayında Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 56 oranında artarak 113 bin 615 adet olarak gerçekleşti. Özellikle ikinci el konut satışlarındaki artış çok dikkat çekici. İlk defa satılan konut sayısı 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 arttı ve toplam konut satışları içinde yüzde 32’lik pay aldı. İkinci el konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %85 gibi rekor bir seviyede artış gösterdi. Aynı şekilde ipotekli konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre rekor bir artış yaşadı. Ocak 2020’de ki ipotekli konut satışları bir önceki yıln aynı ayına gore yüzde 546 oranında artış gösterdi ve toplam satışların yüzde 37’sini oluşturdu” diye konuştu.

Konut fiyatlarında ve kiralarda artış bekleniyor!

KONUTLARDA ORTALAMA KİRA BİN 305 LİRA

Ocak ayı sonu itibarı ile Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 209 lira, ortalama konut fiyatı 284 bin 961 TL, ortalama kira bin 305 lira, konut yatırımının geri dönüş süresi 17 yıl olarak açıklandı. 

KONUT SATIŞ FİYATLARINDA ve KİRALARDA ÖNÜMÜZDEKİ 6 AYDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Endeksa verilerine göre, Türkiye genelinde konut satış fiyatlarında bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 8 düşüş yaşanmasına rağmen Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1 arttı. Önümüzdeki 6 ayda da yüzde 8 artış yaşanması öngörülüyor. Türkiye genelinde ortalama kira değeri ise bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 6 düşük, geçen ay ile ise ise aynı seviyede seyretti. Önümüzdeki 6 ayda kiralarda yüzde 2 artış yaşanması bekleniyor.

YABANCILARA 3 BİN 907 ADET KONUT SATILDI

Yabancılara yapılan konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 arttı ve 3 bin 907 oldu. Yabancılara en fazla konut satışı yapılan şehirler sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova olurken en fazla konut satışı yapılan ülke uyrukları Irak, İran, Rusya Federasyonu, Afganistan ve Yemen olarak açıklandı. 

Deprem riskinin az olduğu Başakşehir ve Sarıyer'de konut satışı artacak!

2019'un ilk 3 ayındaki konut satışı 2020'nin ilk 15 gününde yapıldı!

2020'de konut satışları zirve yapacak!