Konut hesabı için nasıl başvuru yapılacak?

Konut hesabı için nasıl başvuru yapılacak? Konut hesabı için nasıl başvuru yapılacak?

Devlet katkısıyla konut almak isteyenler, cuma günü itibarıyla konut hesabı açtırabilecek. Üç yıl düzenli ödeme yapanları 15 bin liraya kadar destek bekliyor.

Türk vatandaşlarının yurtiçinde ilk ve tek konut satın almalarını desteklemek amacıyla hayata geçirilen 'konut hesabı' uygulaması için bankalara 26 Ağustos Cuma gününden itibaren başvurulabilecek. Konut hesabı uygulamasıyla vatandaşların konut satın almaları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20'ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. Söz konusu devlet katkısı 15 bin lira seviyesini geçemeyecek.  


NASIL BAŞVURULACAK? 

1- Devlet katkısı ödemesine hak kazanmak için gerekli şartların tamamını sağlayan Türk vatandaşlarının sisteme dahil olmak için nüfus cüzdanlarıyla Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırması gerekiyor.


2- 18 yaşından küçükler için veli ya da vasisi hesap açtırabilecek.


3- Bir kişinin sadece bir konut hesabı olabilecek.


4- Ortak hesaplar, konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek.


5- Türkiye'de ikamet şartı olmadığı için yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da yardım alabilecek. 


İkinci konuta destek  yok  

Aylık ödeme tercih edilecekse, bir dönemde 3 defadan fazla ödemenin aksatılması, 3 ayda bir ödeme tercih edilecekse bir dönemde birden fazla ödemenin aksatılması, bir dönem içinde konut hesabından 2'den fazla kez para çekilmesi, çekilen para sonrasında hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en az tutarın altında kalması durumlarında hesaba devlet katkısı ödenmeyecek. Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinenlere, katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara ve devre mülklere de devlet katkısı ödenmeyecek. 


En az 250 lira en çok 2.500 TL yatırılacak

Süreç şu şekilde işleyecek:


1- Konut hesabına ilişkin ödemeler düzenli yapılacak.


2- Kişilere, bir dönem içerisinde en fazla 2 kez çekim hakkı tanınacak. 


3- Belirlenen şartların herhangi birinin ihlali durumunda ise hesap 'konut hesabı' statüsünden çıkarılacak.


4- Uygulama kapsamında, konut edim tarihinden önce en az 3 yıl boyunca, aylık en az 250, en fazla 2 bin 500 lira yatırmak gerekecek.


5- Ödemeler 3'er aylık (3 ayda bir en az 750, en fazla 7 bin 500 TL) dilimler halinde de yapılabilecek. 3-4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 15'i (devlet katkısı 13 bin TL'yi aşmamak koşuluyla), 4-5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 18'i (devlet katkısı 14 bin TL'yi aşmamak koşuluyla), 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme tutarının yüzde 20'si kadar (devlet katkısı 15 bin TL'yi aşmamak koşuluyla) katkı alınabilecek.


6- Devlet katkısı ödemesi için katılımcı, konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat edebilecek.


Üç yıl sistemde kalma şartı 

Hesaba, açılışında bir kereye mahsus olmak üzere, ödemelerin üst sınırı olarak belirlenen bin liranın üzerinde, ancak 30 bin lirayı aşmayacak bir tutar yatırılabilecek. Konut hesabının sadece Türk Lirası cinsinden olması istenen uygulamada, bankada hesap açtırmak yetmiyor, düzenli ödemeler yaparak sistemde en az 3 yıl kalmak gerekiyor. 


Akşam