Konut hesabı olanlar dikkat!

Konut hesabı olanlar dikkat! Konut hesabı olanlar dikkat!

Devlet, evlilik hazırlığında olan ve yeni evlenmiş ev sahibi olmak isteyen çiftlere konut hesabıyla destek sağlıyor. Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik kapsamında konut hesabı ödeme planında değişiklik yapıldı...Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile ekonomik destek paketleri kapsamında tüm vatandaşların ev sahibi yapılması için çalışmalar yapılmıştı. Çiftler bankalarda açtığı konut ve çeyiz hesabında birikim yaptıklarında devlet desteği almaya hak kazanıyor. Peki konut hesabı nedir? Konut hesabı nasıl açılır? Konut hesabı aylık ödeme planı nasıl? İşte konut hesabıyla ilgili merak edilen her şey...

Konut hesabı, yeni ev almak isteyen vatandaşların devlet katkısından faydalanabilmek için açılıyor. Birikim koşulları gerçekleştirildiğinde birikim yapan vatandaşa devlet katkı sağlıyor.

Konut hesabı nasıl açılıyor?

-Konut hesabı açmak için nüfus cüzdanı ile Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açmak gerekli. 

-Konut hesabı açtırabilmek için kişinin üzerine kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal bulunmaması koşulu bulunuyor.

-18 yaşından küçükler için veli ya da vasi tarafından konut hesabı açılabiliyor.

-Konut hesabı ortak hesap olarak açılamıyor. 

Konut hesabından yararlanmak için koşullar nelerdir?

-Türk vatandaşı olması,

-7.4.2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konutu bulunmaması, 

-Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddedeki hususlara uygun olarak konut hesabına ödemelerini düzenli yapmış olması,

-Devlet katkısı almak için başvurduğu konut haricinde, 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi ismine kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal sahibi olmaması,

-Konut edinim tarihini müteakip 6 ay içinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurulması gerekli,

Bu koşullara sahip herkes konut hesabı açtığı durumda devlet katkısından yararlanabiliyor. 

Konut hesabında alt sınır ne kadar?

2020'de konut hesabına aylık ödemede alt sınır 475,82 Türk Lirası, üst sınır da 4 bin 758 Türk Lirası olarak belirlendi. 

Konut hesabı açılan bankalar: 

- İş Bankası
- Vakıfbank
- Ziraat Bankası
- Halkbank
- Ziraat Katılım Bankası
- Vakıf Katılım Bankası
- Şekerbank
- Finansbank
- Kuveyt Türk
- Denizbank

Konut hesabı açma ücreti ne kadar?

Bankalar üzerinden konut hesaplarının açılabilmesi için belirlenmiş miktarlarda ücretlerin ödenmesi şartı bulunuyor. Aylık ödemelerin alt sınırı 388 lira, üst sınır ise 881 lira olarak açıklandı. 

3 aylık ödemelerde ise alt sınır ise bin 164 TL, üst sınır ise 11 bin 644 TL olarak belirlendi. 

Konut hesabına devlet katkısı ne kadar? 

-Konut hesabı devlet katkısı miktarı, kişilerin açmış oldukları hesapta biriktirmiş oldukları para miktarına göre belirleniyor. 

-En az 36 ay ila 47 ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası biriktirmiş oldukları paranın yüzde 15'i olmak üzere en fazla 24 Bin 742 TL tutarında oluyor. 

-48-59 ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası biriktirmiş oldukları paranın yüzde 18'i olmak üzere en fazla 26 Bin 645 TL miktarında. 

-60 ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik parası biriktirmiş oldukları paranın yüzde 20'si olmak üzere en fazla 28 Bin 548 TL olarak belirlendi. 

- 36-47 ay birikime yüzde 15 katkı: 24 bin 742 TL
- 48-59 ay birikime yüzde 18 katkı: 26 Bin 645,20 TL 
- 60 ay birikime yüzde 20 katkı: 28 Bin 548 TL

'Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmeliğe göre; aylık ödeme planını seçen katılımcılar için bir dönemde 6 kez, üç aylık ödeme planını seçen katılımcılar için bir dönemde 2 kez ödeme yapmama imkanı sunuldu. 

Yönetmelikte değişiklik yapılan konut hesabına ilişkin madde şu şekilde: 

"GEÇİCİ MADDE 2- (1) Bu maddeyi ihdas eden Yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihten 30.9.2020 tarihine kadar, 6 ncı maddenin dördüncü fıkrasında yer alan düzenli ödeme yapmama imkanı, aylık ödeme planını seçen katılımcılar için bir dönem içerisinde en fazla 6 defa, üç aylık ödeme planını seçen katılımcılar için bir dönem içerisinde en fazla 2 defa olarak uygulanır."

Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe giren yönetmelik değişiklik ile 30 Eylül'e kadar düzenli ödeme yapmama fırsatı, aylık ödeme planını seçen katılımcılar için bir dönem içinde en çok 6 kez, 3 aylık ödeme planını seçen katılımcılar için bir dönem içinde en çok 2 kez olacak şekilde düzenlendi. 

Mevcut yönetmelik kapsamında katılımcı aylık ödeme planını seçmesi durumunda bir dönem içinde en fazla 3 kez, 3 aylık ödeme planını seçmesiyle bir dönem içinde en fazla 1 kez şeklinde oluyordu.

Konut hesabı açanlar dikkat! Ödemeler ne zaman yapılacak?

Konut hesabına kolaylık geldi!

Konut hesabında ödeme planı değişti!

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com