Konut kredi faiz oranları yüzde 1.5’in altına geriledi!

Konut kredi faiz oranları yüzde 1.5’in altına geriledi! Konut kredi faiz oranları yüzde 1.5’in altına geriledi!

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş sürüyor. Konut kredisi faiz oranları dün itibariyle yüzde 1.5’in altına geriledi. En uygun konut kredisi taksitleri ne kadar oldu?Konut kredisi faiz oranlarında yaklaşık 5 haftadır devam eden düşüş trendi hız kazandı. Temmuz ayının ikinci yarısında konut kredisi faizleri yüzde 1.5’in altına düştü. Konut kredisi faiz oranları ortalaması ise yüzde 1.96’ya geriledi. 

Dün gerçekleşen konut kredisi faiz oranları sonrasında kampanyalı en düşük konut kredisi faiz oranı VakıfBank’ın Sarı Panjur Konut Kredisi kampanyası kapsamında uygulanan yüzde 1.49’a indi. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası’nın uyguladığı yüzde 1.5 olmaya devam ederken Temmuz ayında Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizleri de yüzde 1.5 seviyesinde yer alıyor. 

Konut Kredisi Hesaplama 

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre en uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 150.000 TL tutarında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.690 TL oluyor. Kredinin vade sonunda toplam faiz ödemesi ise 322.000 TL’ ye denk geliyor. 

Faizlerde İndirim Beklentisi Artıyor

ABD'nin olası yaptırımlarını tetikleyecek bir risk unsuru olarak görülen S-400 teslimatının başlamasıyla Cuma günü sert satış baskısı gözlenen piyasalar bugün sakin bir seyir izledi. 
    
Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları kaynaklı yaptırım riski, Fitch'in Cuma günkü not indirimine rağmen dolar/TL 5.70 civarında tutunurken, piyasalar ABD'den gelecek açıklamalar ile 25 Temmuz'daki PPK toplantısına odaklanmış durumda. 

TCMB’nin 28 Temmuz’da gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirimine kesin gözüyle bakılırken araştırma kuruluşları beklentilerini açıklamaya başladı. İş Yatırım, Merkez Bankası’nın faiz indirim beklentisini 400 baz puana çıkardığını açıkladı. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimlerinin dünya genelinde likidite bolluğu yaratacağı ve Türkiye’nin de olumlu havadan etkileneceğini bildiren ekonomist ve uzmanlar enflasyonun hızla düşmesini ve repo faizlerinin hızla gerilemesini bekliyor. 

Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi? 

Enflasyon, kur dengesi ve repo faizleri bankaların kredi faiz oranlarının belirlenmesinde ana etkenler olarak yer alıyor. Enflasyonda beklendiği gibi birkaç ay içerisinde tek haneli rakamların görülmesi ve repo faizlerinde sert düşüşlerin yaşanması ile konut kredisi faizlerinde devam eden düşüşün vites artırması bekleniyor. Uzmanların görüşleri beklentilerin gerçekleşmesi halinde konut kredisi faizlerinin 2019 içinde yüzde 1’in altına inebileceği yönünde.
 

S-400’lerin ülkeye girişi konut kredisi faizlerini etkiledi mi?

Konut kredisi faizleri düşecek mi?

En uygun konut kredisi hangi bankada?