Konut kredisi faiz oranları yüzde 0.90'a düştü mü? 

Konut kredisi faiz oranları yüzde 0.90'a düştü mü? 

Enflasyon oranlarındaki düşüşün ardından enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları geriledi. Enflasyon Endeksli konut kredisi faiz oranları kasım ayında yüzde 0.90 oldu...


Bankaların konut kredisi faiz indirimleri devam ederken bir indirim de enflasyon oranları sonrasında geldi. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın piyasadaki yüksek oranlar karşısında enflasyondaki düşüşe bağlı olarak tüketiciye daha uygun faiz oranlarında kredi kullandırmak için uyguladığı enflasyon endeksli konut kredisi faizlerinden yaşandı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı verilere göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Ekim'de aylık yüzde 2 ile beklentilere paralel artış gösterirken, baz etkisiyle düşüşünü sürdüren yıllık enflasyon yüzde 8.55 ile Aralık 2016'dan bu yana en düşük artışı kaydetti.

Enflasyon oranlarının yıllık bazda yüzde 8.55’e inmesi ile enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları bugüne kadar olan en düşük seviyesine ulaşarak yüzde 0.90’a indi.  Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri kullandırılmaya ilk başlanan Haziran ayında yüzde 1.75, Temmuz ayında yüzde 1.5, Ağustos ayında yüzde 1.57, Eylül ayında yüzde 1.44 ve Ekim ayında yüzde 0.96 olarak gerçekleşti. Söz konusu kredi ürünü bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı seviyesi oldu.

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum 

Bankaların güncel tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.44’e geriledi. En uygun konut kredisi faizi kamu bankalarının ortak kampanyası kapsamında uygulanan yüzde 0.99 seviyesinde.  Özel bankalardaki en düşük kampanyalı konut kredisi faizi ise yüzde 1.04’e indi. 

Kamu bankaları geçtiğimiz hafta ticari kredi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi faiz oranlarını düşürdü. Üç kamu bankasının da ortak uyguladığı yüzde 0.99 faiz oranı kampanyasında değişiklik yaşanmadı. Özel bankalar cephesinde ise konut kredisinde psikolojik seviye olan yüzde 1’in henüz altında faiz uygulayan banka olmadı.  

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama 

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre; 5 Kasım itibariyle enflasyon endeksli konut kredisi için 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.730 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 328.000 TL’ ye karşılık geliyor. Aynı kredinin 5 yıl vadede ise aylık taksit tutarları 4.300 TL, toplam geri ödemesi de 260.000 TL’ ye denk geliyor. 

En düşük konut kredi faizi veren 10 banka!

En düşük konut kredisi faizi hangi bankada?