Konut kredisi faizleri düşmüyor!

Konut kredisi faizleri düşmüyor! Konut kredisi faizleri düşmüyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli çağrı yapmasına rağmen faizler düşmüyor. Konut kredisi faizleri son 20 ayın zirvesine ulaştı...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla Ziraat Bankası başta olmak üzere çok sayıda banka 10 yıllık konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmişti. Faizler  aylık yüzde 0,92'ye kadar gerilemişti. Bu oranlar sadece bir ay kaldı daha sonra faizler tekrar yükselmeye başladı. En son 2016 Haziran'da yüzde 1,15 olan konut kredisi faiz oranları aradan geçen 20 ay sonrasında tekrardan bu rakama ulaştı.


Son 20 ayın zirvesinde

Anadolu Ajansı'ndan Uğur Aslanhan'ın haberine göre, Mart 2017'de yüzde 0,92'ye kadar düşen faiz oranları bu aydan itibaren son bir yılda durmadan yükseldi. Konut kredisi faiz oranları geçen ay yüzde 1,14'e ulaştı. Bankaların tüketicilere sunduğu 10 yıllık en düşük konut kredisi faizinin aylık oranı yüzde 1,15 seviyesinde. Bu rakam son 20 ayın en yüksek konut kredisi faiz oranı olma özelliği taşıyor.


Bankalar, 2017'de tarihin en yüksek karına ulaşmıştı


Türk bankacılık sektörü tüm zamanların en yüksek karına ulaştı. Konut sektörünün temsilcileri de bankalara halihazırda konut kredisi için yapılan başvuruların 3'te birinin reddedildiğini, normalde yüzde 100 olan kredi verme oranının yüzde 70-65'lere gerilediğini, verilen tutarların da düşürüldüğünü berlitmişti. 


2017'nin Aralık ayı itibariyle ferdi konut kredi stoku 193 milyar liraya ulaştı. Bankacılık sektörünün toplam kredi stoku ise 2,1 trilyon liraya yükseldi. Bankaların verdiği toplam kredi stokunun yaklaşık yüzde 9,2'si konut kredisinden oluşuyor. 


"Faizler düşsün, konut fiyatları artmasın"

Konut sektörü temsilcileri faizlerin bir an öne düşürülmesi gerektiğini söyledi. Faizlerin düşmemesi halinde konut satışlarının yavaşlayacağını ifade eden temsilcileri geçen yıl yakalanan rekorun gerisinde kalınacağını, tüketicilerin büyük kısmının konut alımını yüksek faiz oranları nedeniyle ertelediğini kaydediyor.

 

 

Konut kredisi faiz oranları Şubat 2018!

 

pus