Konut kredisi faizlerinin düşmesi sektörü nasıl etkiledi?

Konut kredisi faizlerinin düşmesi sektörü nasıl etkiledi? Konut kredisi faizlerinin düşmesi sektörü nasıl etkiledi?

İnşaat sektöründe gerek konut faizleri gerekse diğer kredi faiz gruplarında düşüşlerin yaşanması, alıma imkan tanıdığı gibi yarım kalan işlerin sürmesi adına da finansman olanağı sağladı.Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlem ve sınırlamaların normalleşme süreciyle kademeli olarak kaldırıldığı haziranda, ekonomik güven endeksi aylık bazda yüzde 19,1 artarak 73,5'e ulaştı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Çin'den tüm dünyaya yayılan Kovid-19 salgınının etkilerini azaltmak amacıyla alınan önlemler, küresel ekonomiyi olumsuz etkilerken, bu durum açıklanan verilerde de etkisini gösterdi.

Bu senenin ocak ayında 97,1 seviyesinde bulunan ve şubatta 97,5'e çıkan ekonomik güven endeksi, salgının Türkiye ekonomisi üzerinde etkilerinin en fazla görüldüğü ay olan Nisan ayında 51,3'lere kadar geriledi.

Hayata geçirilen destek mekanizmalarının olumlu etkileriyle bu seviyeden yükselişe geçen ekonomik güven endeksi, normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte de toparlanmasını hızlandırdı. Ekonomik güven endeksi Haziran ayında mayıs ayına göre yüzde 19,1 artışla 73,5'e çıktı.

- "Kredi faizlerinin düşmesi yarım kalan işlerin sürmesine imkan tanıdı"

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Aylin Cevizci, yaptığı değerlendirmede, salgın sonrası ekonomilerin durma noktasına gelmesinin genel ekonomik verilere de yansıdığını dile getirdi.

Salgına yönelik atılan adımlar ve haziranda normalleşme sürecinin başlamasının veriler üzerinde iyimserliğe sebep olduğunu söyleyen Cevizci, şunları dile getirdi:

"Ekonomik güven endeksinde kaydedilen yüzde 19,1'lik artışı tüm bu adımların bir yansıması olarak görüyoruz. Alt endekslere baktığımızda inşaat sektörü güven endeksi yüzde 33,1 arttığı ve reel kesim güven endeksinin yüzde 22,2 yükseldiği dikkati çekiyor. İnşaat sektöründe gerek konut faizleri gerekse diğer kredi faiz gruplarında düşüşlerin yaşanması, alıma imkan tanıdığı gibi yarım kalan işlerin sürmesi adına da finansman olanağı sağladı. Salgının gidişatında aksilik yaşanmadıkça güven endekslerindeki toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz."

Cevizci son olarak perakende ticaret sektörü güven endeksinin yüzde 9,3, hizmet sektörü güven endeksinin de yüzde 8,5 artığına değinerek, normalleşme adımlarının devam etmesi halinde turizm sektörünün de hizmet sektörünü destekleyeceğinin altını çizdi.

 

Konut kredisi yapılandırma şartları neler?