Konut kredisi kullanımı 13.6 milyar TL azaldı!

Konut kredisi kullanımı 13.6 milyar TL azaldı! Konut kredisi kullanımı 13.6 milyar TL azaldı!

Borcunu ödeyemediği için 4.6 milyon kişi takibe düştü. Vatandaşlar tüketici kredileri ve kredi kartlarının yanı sıra konut, taşıt ve diğer ihtiyaçları için banka kredisi kullanmaktan da vazgeçti.


Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, Türkiye'de tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşların sayısı 1.2 milyon kişiye ulaştı. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Türkiye Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler ve Genel Görünüm Raporu'na göre, geçen yılın ocak-kasım aylarını kapsayan 11 aylık dönemde tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 215 bin 842 kişiden, 1 milyon 284 bin 261 kişiye çıktı. 

KREDİDE KONUTTAN VE TAŞITTAN VAZGEÇİLDİ

Ekonomik krizle birlikte adeta harcamalarını askıya alan vatandaş, tüketici kredileri ve kredi kartlarının yanı sıra konut, taşıt ve diğer ihtiyaçları için banka kredisi kullanmaktan da büyük  vazgeçti. Geçen senenin temmuz ayına kadar sürekli yukarı tırmanış göstererek 201.2 milyar TL'ye kadar çıkan konut kredileri ağustos krizinin başlamasıyla inişe geçti ve 11 Ocak 2019 tarihine kadar 13.6 milyar lira birden azalarak 187.6 milyar liraya düştü.

Kriz öncesinde 214.4 milyar liraya kadar çıkan diğer tüketici kredileri de bu aya kadar 10.1 milyar TL'lik kayıp yaşadı. Rapora göre, geçen senenin ilk 11 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre protestolu senet sayısı yüzde 1.9 azaldı, fakat ödenemeyen çek tutarı yüzde 45.5 oranında artarak 11.5 milyar liradan 16.8 milyar liraya çıktı. Aynı dönemde karşılıksız çek miktarı yüzde 22 artarken, karşılıksız çıkan çek tutarı yüzde 60'a yakın artarak 15.8 milyar TL'den 25.3 milyar TL'ya yükseldi.

 

Konut kredisi faizleri düşmeye devam ediyor!

Konut kredisi kullanarak ev alınır mı?