Konut kredisinin en uygun kullanımı

Konut kredisinin en uygun kullanımıKonut alırken mağdur olmamak için tüketici derneklerinden vatandaşa önemli uyarılar...


Konut alırken mağdur olmamak için tüketici dernekleri uyardı: "Kredi kullanacaksanız 10 yıl vadeyi geçmeyin, yarısını peşin ödeyin. Tapunun kimin üstüne olduğunu öğrenmeden konut almayın..."

KONUT ALMANIN PÜF NOKTALARI- 5

Tüketiciler Derneği Başkanı Engin Başaran, depremden sonra konut almak isteyenlerin iki kat daha fazla dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Fayansların, parkelerin hatta manzaranın güzel olup olmadığına bakıldığını ifade eden Başaran, "Aslında önemli olan inşaatın kalitesi. Tabii ki manzarasının güzel olması iyi bir şey ama buna dikkat ederken inşaatın ne kadar dayanıklı olduğu da unutulmamalı" dedi.

Bir otomobil alırken çok dikkatli olduğumuzu fakat konuta aynı hassasiyetle yaklaşılmadığını vurgulayan Başaran, tüketicilerin ileride mağdur olmamaları için gerekenleri şöyle sıraladı:

İlk olarak 'depreme dayanıklı mı, fay hattı üzerinde mi, ruhsatı, kullanım izni var mı, proje-zemin etüdü yapılmış mı' gibi sorulara cevap aranmalı.

Bir binanın kullanım ömrü 50 yıldır. Daire alacak kişilerin yapının yaşını öğrenmeleri çok önemli.

YAŞLI BİNALAR MASRAFLI

Ayrıca yaşlı binalar ciddi tamirat masrafı çıkarabiliyor. Depreme karşı da daha dayanıksızlar.  Dairenin nasıl ısındığı, pencerelerinin sağlamlığı çok önemli. Ayrıca otoparkının olması İstanbul gibi illerde park sorunu gibi riskleri de minimuma indirir.

Eğer alınacak konut için kredi kullanılacaksa daha da dikkatli olmak lazım. Bankaların kaynak yapıları en fazla 3 ay vadeli. Dolayısıyla 20 yıl taksit yükü altına girmek akıllıca değil.

Taksitte 10 yılı geçirmemek lazım. Hatta en azından yarısını peşin olarak ödemek çok akıllıca. Çünkü örneğin 0,99'dan başladığınız taksitler duruma göre 2,50'lere kadar çıkabiliyor.

Konut kredilerinde birçok sigortanın yaptırılması isteniyor. DASK hariç hiçbiri zorunlu değil. Tabii ki diğerlerini de yaptırmak lazım fakat en uygun şartları sağlayan yerleri bulup fazla ödeme yapmaktan kurtulabiliriz.

TAPUNUN KİMİN ÜZERİNE KAYITLI OLDUĞUNU MUTLAKA ÖĞRENİN

Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Bülent Deniz, konut almak isteyenlerin mutlaka yapının tapu kaydını kontrol etmesi gerektiğini söyledi. Konutun tapusunda alınan şirketin isminin olması gerektiğine işaret eden Deniz, "Mutlaka noterde satış vaadi sözleşmesi yapılmalı. Bu da yeterli değil, tapuda da tescil ettirilmeli" dedi.

İSİM ÇOK ÖNEMLİ

Birçok inşaat şirketinin kat karşılığında inşaata başladığını kaydeden Deniz, şöyle devam etti: "100 daire yapacaksa 50'sini arazi sahibine verip kalan 50'sini pazarlamaya başlıyor. Birçok tüketici de sadece konutun maketini görüp küçük bir anlaşma ile taksit ödemeye başlıyor.

Bu önemli çünkü inşaat zamanında bitmediği takdirde şirket arazi sahibine payını veremiyor ve bu sebeple de devir yapılamıyor. Dolayısıyla da tüketiciler mağdur ediliyor. Bu duruma düşmemek için mutlaka tapudaki isim dikkate alınmalı."

MAKETTEN SATIŞLAR ARTACAK

Büyük firmalarda bile taahhütlerin yerine getirilemediğini duyduklarına söyleyen Deniz, "Maketten konut satışlarında eylülde ciddi bir artış bekliyoruz. Çünkü konut satışları hala beklenenin altında. Bizim önerimiz makete bakıp, konutu görmeden ev almayın" dedi.

Konut satışı yapabilmek için birçok şirketin cazip kampanyalar yaptığını vurgulayan Deniz, şunları söyledi: "Bunlara çok dikkatli yaklaşmalı. Kâra geçme niyetiyle zarara girmek olası. Oturma izni var mı, elektrik, su, doğalgaz kullanım hakkı var mı öğrenmek lazım. Bunlar uzun ve detaylı işler fakat tüketici bir ev almak için bir servet verecekse çok dikkatli davranmalı."
Bugün