Konut satışları inşaat sektörüne nefes aldırıyor!

Konut satışları inşaat sektörüne nefes aldırıyor! Konut satışları inşaat sektörüne nefes aldırıyor!

Kampanyaların öne çıktığı konut piyasasında satışların haziran ayında yüzde 22,4 artması inşaat sektörüne nefes alma fırsatı sağladı. Olay Gazetesi'nden Feridun Eyüpoğlu bugünkü yazısında konut sektörünün gidişatını değerlendirdi.  İşte Eyüpoğlu'nun o yazısı...

Yılın ikinci çeyreğinin son ayına ait ilginç rakamlar geliyor. Haziranın öncü verileri; bazı alanlarda toparlanma işaretleri verirken...Bazı alanlarda durgunluk sinyalleri güçlenme havasına girmiş görünüyor. Mesela... Kampanyaların öne çıktığı konut piyasasında satışların haziranda yüzde 22,4 artması inşaat sektörüne nefes alma fırsatı doğduğuna işaret ediyor!

Buna karşın bir diğer lokomotif sektör olan beyaz eşyada ilk 6 ayda yüzde 1 oranında toplam satışlarda düşüş olduğunu görüyoruz.Düşüşü sınırlayansa ihracatın hala yükselişte olması! Oysa iç pazarda yüzde 15’lik bir daralma söz konusu ilk yarı itibarıyla.Diğer yanda haziranda kurulan şirket sayısındaki düşüş de fazlasıyla dikkat çekti.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin dün açıkladığı verilere göre haziranda kurulan şirket sayısı, mayısa oranla yüzde 32,7 azaldı.2017’nin haziranına göreyse düşüş oranı yüzde 7,4 seviyesinde.Öncü veri setindeki manzaranın özetinde destek gören alanlarda göreceli bir toparlanmaya rastlıyoruz.Ancak, kendi halindeki sektörlerde ciddi yavaşlama sinyalleri mevcut.Bu tablo ekonominin yeni desteklere ve reformist uygulamalara acilen ihtiyaç gösterdiğini söylüyor!Çünkü konuttaki yüksek stokların erimesi de geçici kampanyalarla olabilecek bir iş gibi durmuyor.Nitekim hazirandaki yüksek oranlı artışta ciddi bir baz etkisi olduğu unutulmamalı.2017’nin haziran ayı konut satışlarının en düşük olduğu zaman dilimiydi geçen yıl!Bu yıl ise kampanyalar, harç ve vergi indirimleri, kamu kaynaklı faiz indirimlerinin güçlü etkisiyle ulaşılmış 119 bin 413 adetlik satış söz konusu.Yani konut piyasası da suni teneffüsle hayatta kalmaya devam ediyor.Dolayısıyla ekonomiyi canlandırıcı tedbirlerin ve yol haritasının bir an önce açıklanıp yürürlüğe konmasında sayısız fayda var!Ayrıca Hollanda örneğinde gördüğümüz üzere dış ilişkilerdeki pozitif adımların da ciddi faydası söz konusu. 

Bursa’nın konut sıkıntısı             

Haziranda kısmi de olsa moral bulduğumuz konut piyasasının Bursa ayağı pek de iyimser görüntü vermiyor.Kentimizde geçen ay gerçekleşen konut satışlarındaki artış Türkiye ortalamasının hayli altında.İlk 6 aydaki düşüş oranı ise ülke genelinin hali üstünde.TÜİK verilerine göre Bursa’da geçen yılın haziran ayında 3 bin 928 konut satışı gerçekleşirken...2018’in haziranında 4 bin 243 adet konut el değiştirmiş görünüyor.Yani yüzde 8 artış söz konusu yıllık bazda!Demek ki Türkiye ortalamasının 14,4 puan altında kalan bir artış söz konusu Bursa adına.Ve yılın ilk yarısında ülke genelindeki konut satışları yüzde 1,3 azalırken...Aynı dönemde Bursa’daki satışlar yüzde 7,8 oranında gerilemiş vaziyette.Sözün özü ekonominin topyekün canlanması Bursa açısından da özel önem taşıyor.