03 / 07 / 2022

Konut satışlarında tüm zamanların Mart rekoru resmen kırıldı!

Konut satışlarında tüm zamanların Mart rekoru resmen kırıldı!

Türkiye'de gerçekleşen konut satışlarında geçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırılmış oldu. İşte sektörün uzman isimlerinin konuyla ilgili görüşleri...Merakla beklenen konut satış rakamları bugün resmen açıklandı. Resmi olarak açıklanan rakamlara göre, eçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırılmış oldu. İşte sektörün uzman isimlerinin konuyla ilgili görüşleri...


“Yabancı yatırımcının sektöre ilgisi sürüyor”

Konut satışlarında tüm zamanların Mart rekoru resmen kırıldı!

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: "Mart ayında yabancılara yapılan konut satışlarına rakamlara baktığımızda, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,0 artarak 5 bin 567 olduğunu gördük. Bu rakam her koşulda yabancı yatırımcını ülkemize olan bakış açısının hiç değişmediğini ve güvenini gösteriyor. Döviz kurunun yüksek olması, fiyatları yabancı yatırımcı açısından cazip kılıyor. Yabancı yatırımcı sektöre can suyu oluyor. Hedefimizde sadece Ortadoğu değil Avrupa, Afrika ve Orta Asya ülkeleri de olmalı, oralarda da ciddi potansiyel bulunuyor. Yabancı yatırımcının kaynak kullanımını da çeşitlendirebilirsek bunun da yüksek katkıları olacaktır. Yaz mevsimi konut sektörü açısından son derece hareketli ve bereketli geçecek diye düşünüyoruz. Ekonomi kontrol altına alınırsa ve vatandaşın alıma geçmesi için destek ve teşvikler verilirse rakamların yukarılara çıkması kaçınılmaz olacaktır."

“Şartlar oluşursa daha çok yabancı yatırımcı gelir”


Konut satışlarında tüm zamanların Mart rekoru resmen kırıldı!

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su: TÜİK mart ayı konut satış rakamları tahminlerimiz doğrultusunda artış şeklinde geldi. Bu rakamlar, her ne kadar sevindirici olsa da inşaat maliyetlerindeki artışın iç piyasada sıkıntı yarattığını unutmamak gerekiyor. Önümüzdeki dönemde pandeminin ağır şartlarının da hafiflemesiyle birlikte hem inşaat sektöründe hem de gayrimenkul satışlarında yukarı doğru hareketlenme bekliyoruz. Ancak, yabancı yatırımcı için Türk vatandaşlığına başvurabilmek adına satın alınacak gayrimenkulün minimum değeri 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesi söz konusu. Bu değişikliğin ardında yatan ana neden yabancı alımlarının fiyatları yükselttiği düşüncesi. Ancak, konut fiyatlarındaki artışın temel nedeni yabancı yatırımcının konut alması değil, çok yüksek oranda artan inşaat maliyetleridir. Bu karar yürürlüğe girerse; hem ülke ekonomisi hem de sektör ciddi zarar görecektir. Bu düzenlemenin yumuşaması halinde yabancı yatırımcıların ilgisinin önümüzdeki dönemde daha da artacağını tahmin ediyoruz. Önümüzdeki dönem sadece Ortadoğu, İran, Irak, Türk Cumhuriyetleri’nden değil, savaş etkisi altındaki Rusya ve Ukrayna’dan da Türkiye’ye ciddi miktarda talep geleceğini tahmin ediyoruz.