Konut satışlarındaki artış sevindirici!

Konut satışlarındaki artış sevindirici! Konut satışlarındaki artış sevindirici!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 Kasım ayı verilerine göre, konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,1 oranında arttı. İnşaat şirketi patronlarını konuya ilişkin görüşlerini paylaştı..Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt:“Konut satışlarındaki artış sevindirici”

Türkiye genelinde konut satış rakamlarının artış göstermesi gayrimenkul sektörü açısından büyük moral oldu. 2016 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 artış göstermesi, sektörün ne denli güçlü olduğunu ortaya koydu. Ekonomik ve siyasi tüm sıkıntılara rağmen konut satışlarındaki yüksek artışın, önümüzdeki yıl da sürmesini bekliyoruz. Yine konut satış rakamlarına baktığımızda en yüksek satışın İstanbul'da yaşandığını görüyoruz. Toplam konut satışları içinde ilk satış payı, yüzde 47,8 oldu. İlk satışların yüksek bir orana sahip olması, Türk halkının yeni projelere ilgisinin büyük olduğunu gösteriyor. Biz konut üreticileri için bu oranın yüksek olması ayrıca büyük bir gelişmedir. 


216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar:“Türk halkı için gayrimenkul önemli”

Kasım ayı konut satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25'lik artış göstermesi önemli bir veri. Son aylarda görülen üst üste konut satış rakamlarının artış göstermesi gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Her türlü ekonomik sıkıntıya rağmen Türk halkı için gayrimenkul almak öncelikli olmaya devam ediyor. Bizim milletimiz için ev sahibi olmak her şeyin önünde geliyor. Satışların bu denli yüksek olmasında Hükümetin zamanında aldığı kararların da büyük etkisi var. Konut satışlarında görülen bu artışın yeni yılda da devam etmesini bekliyoruz. 


İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:“Gayrimenkul sektörü gücünü ortaya koydu”

Her türlü siyasi ve ekonomik çalkantılara rağmen Türkiye, 2017 yılını güçlü bir şekilde karşılıyor. TÜİK'in verilerine göre 2016 Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25'lik artış göstermesi Türk ekonomisinin bel kemiği olan gayrimenkul sektörünün gücünü ortaya koyuyor. Uluslar arası piyasalarda güvenli liman olarak belirtilen Türkiye'nin, yeni yılda toparlanma sürecini hızlandırmasını bekliyoruz. Türkiye'nin potansiyeline ve gücüne inanıyoruz. Konutta yaşanan yüksek büyüme oranlarının hızla devam etmesini bekliyoruz. Türk halkı için en büyük yatırım kaynağının gayrimenkul olduğunu biliyor ve bu alanda projelerimize hız vererek devam etmek istiyoruz.


Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram:“Hükümetin destekleriyle konut satışları yükseldi”

TÜİK rakamlarına göre Türkiye'de konut satışları 2016  Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 artış göstermesi sevindirici. Hükümetin 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından üst üste gerçekleştirdiği desteklerle konut satışlarında artış yaşandı. Banka faizlerinin düşüş göstermesi, KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi gibi önlemlerle konut satışlarında artış gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde de konut satış rakamlarında yükseliş olacağını öngörüyoruz. Bir önceki yıla göre kasım ayındaki yüzde 25'lik artış, biz konut üreticileri için de moral oldu. Ürettiğimiz konutların yüksek oranlarda alıcı görmesini memnuniyetle karşılıyoruz. 


CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan:“Konut satışlarında artış memnuniyet verici”

2016 Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 25 artış göstermesi Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörü açısından büyük önem taşıyor. İnşaat sektörünün önemli bir kolu olan gayrimenkul sektörünün 2017 yılında da aynı çizgisini sürdüreceğini düşünüyoruz. Tüm siyasi ve ekonomik çalkantılara rağmen Türk halkı, her zaman olduğu gibi bugün de yatırımlarını konuta yapıyor. 

Yeni yılın, Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda güçlü adımların atıldığı bir yıl olmasını bekliyoruz. Biz gayrimenkul üreticileri, üzerimize düşeni yaparak yatırımlarımıza devam edeceğiz. Konutta yaşanan bu yüksek artışın devam etmesini bekliyoruz.