24 / 05 / 2022

Konut satışlarındaki artış yeni yatırımları hızlandıracak!

Konut satışlarındaki artış yeni yatırımları hızlandıracak!

Düşük kredi oranı ve kampanyaların etkisiyle konut satışlarında rekorların yaşandığını dile getiren sektör temsilcileri, yeni dönemde stokların erimesiyle yatırımların hız kazanacağını söylüyor.Kamu bankalarının düşük oranlı destek kredisi başta olmak üzere sektörel kampanyalar ve normalleşme adımları Temmuz ayında konut satışlarında rekorların görülmesini sağladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, konut satışları geçen ay yüzde 124,3 artarak 229 bin 357 ile tarihin de en yüksek aylık rakamına ulaştı. Söz konusu rakam daha önce en yüksek 2019 Aralık tarihinde 202 bin 79 olarak görülmüştü.

Geçen ay ipotekli konut satışlarında da tüm zamanların rekoru kırılmış oldu. Temmuz ayında geçen senenin aynı dönemine göre ipotekli konut satışlarında yüzde 900,6'lık artışla 130 bin 721'e ulaşıldı. Bu rakamın en yüksek görüldüğü ay olan 2020 Haziran'da 102 bin adetti.

Düşük kredi oranı ve kampanyaların etkisiyle konut satışlarında rekorların yaşandığını dile getiren sektör temsilcileri, yeni dönemde stokların erimesiyle yatırımların hız kazanacağı görüşüne sahip.

"2021 yeni projelerin konuşulacağı yıl olacak" 

Konut satışlarındaki artış yeni yatırımları hızlandıracak!

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Haziran ayınra başlayan normalleşme sürecinin ve hükümetin sektöre kazandırdığı destek paketiyle rekor kıran satışların Temmuz ayında da sürdüğünü söyledi.

Haziran ayında da  yüzde 200'ü aşan satışların, ertelenen yatırımları tetiklediğini dile getiren Özyurt, orta gelire özel olarak sunulan paket kapsamına her türlü yatırımcıya hitap eden projelerin de dahil olduğunu söyledi.

Özyurt, destek paketinin her bütçeye hitap eder konuma geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Yatırım planı olmayan kesim bile harekete geçti. Nisan ve mayısta satış ofislerinde azalan trafik son iki ayda olağanüstü arttı. Bu denli bir canlanma dönemi sektörümüzün tarihinde görülmedi. Küresel ekonomilerin durma noktasına geldiği düşünüldüğünde, Türk gayrimenkul ve inşaat sektöründe yaşanan bu hızlı canlanma süreci sadece Türkiye tarihine değil dünya tarihine geçebilir."

Özyurt, satışlar sayesinde stokların hızla eridiğini dile getirerek, "Geçtiğimiz yılın haziran ayında yüzde 3,79 olan stok erime hızı temmuzda yüzde 11,78'e kadar yükseldi. Satışlardaki hızlı artış yeni proje ihtiyacı ve konut geliştiricilerde proje geliştirme iştahı yaratacak. 2021, yeni projeleri konuşacağımız ve lansmanlarla geçecek bir yıl olacak." diye konuştu.

"Rafa kaldırılan projeler masaya iniyor"

Konut satışlarındaki artış yeni yatırımları hızlandıracak!


Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, destek paketinin içerdiği avantajların bugüne kadar sunulanların ötesine geçtiğini dile getirerek, normalleşme sürecinin hız kazanmasıyla birlikte satışlardaki artışın aynı hızla ilerlediğini belirtti.

Yatırımcının geçen ay ay yaşanan rekor talebi doğru okuduğunu söyleyen Akkuş, "Talep, beklemede kalma konusunda soru işaretleri olan yatırımcıyı da harekete geçirdi. Sektördeki satın alma iştahı, yatırımcıların yanı sıra beklemede kalmayı tercih eden ve hiç aklında yatırım yapma fikri olmayan yatırımcıları da etkisi altına aldı." diye konuştu.

Akkuş, haziranda koronavirüs öncesine dönüldüğünü, Temmuz ayında ise 2018 öncesinin yakalandığını belirterek, şöyle konuştu:

"Konuta rekor talep, stokların azalması noktasında çok önemli bir kazanım sağlıyor. Yılın ikinci dönemi sadece yüksek satış rakamlarının elde edildiği bir dönem olmayacak. Bu dönem 2021 için verimli bir zemin hazırlayacak. Mevcut projeler hızla satılıyor. Konut arzı talebe yetişmekte zorlanıyor. Bu durum rafa kaldırılan projelerin yeniden masaya yatırılmasını zorunlu kılacak. Biz konut geliştiriciler, planladığımız yatırımları yeniden gündeme almaya başladık."

"Stoklardaki hızlı azalış yeni yatırımları zorunlu kılıyor"

Konut satışlarındaki artış yeni yatırımları hızlandıracak!


Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, tarihi kredi desteği sayesinde konut satışlarında en yüksek aylık rakamın görüldüğünü belirterek, sektör oyuncularının da kampanyaları sayesinde çok güzel bir ivme yakalandığını belirtti.

Babacan, kendilerinin tarihi kampanyaya ek sundukları fırsatlara değinerek, "Bu sayede satış ofislerimizde çok ciddi bir yoğunluk yaşadık ve şu anda da çeşitli kampanyalarla sektörümüzü desteklemeye devam ediyoruz." diye konuştu.

 

Konut satışlarındaki artış yeni yatırımları hızlandıracak!

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır, sektörün son 5 seneye bakıldığında en yüksek satış rakamlarının ve kredi kullanım oranının elde edildiğini dile getirdi.

Gayrimenkul ve inşaat sektörüne yatırım trendinin aslında hiçbir zaman kaybolmadığını söyleyen Bahadır, şöyle konuştu:

"Satışların geriye gittiği dönemlerdeki gelişmelere baktığımızda ya bir küresel krizle ya da yakın zamanda olduğu gibi bir salgınla karşılaşıyoruz. Böyle durumlarda yatırımcı, yatırım yapma kararını sadece erteliyor. Ama yatırımdan asla vazgeçmiyor. Nisan ve mayıstaki ertelenen yatırımlar, içeride talebin şişmesine neden oldu. Sektörümüzde sıkça tartışılan stok fazlası kavramı yerine, stokların her geçen gün eridiği konuşuluyor. Hükümetimiz sektörümüze kazandırdığı destek paketiyle sadece yatırımcıları ev sahibi yapmadı, biz konut geliştiricileri de yeni proje üretimi konusunda harekete geçirdi."

Bahadır, şimdi sektörde yeni yatırım zamanının başladığına vurgu yaparak, satışlardaki hızlı artışın, konut geliştiriciler açısından yeni yatırımları zorunlu kıldığını belirtti.

"Karamsarlık yerini bayram havasına bıraktı"

Konut satışlarındaki artış yeni yatırımları hızlandıracak!


İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, son iki aydaki gelişmelerin sektördeki karamsarlığı tamamen bitirerek bayram havasına girilmesini sağladığını belirtti.

Döviz kurlarındaki hareketliliğin sektöre talebi artırdığını söyleyen Çulhalık, son 2 ayda yaşanan rekor artışların konut stokunu hızla azalttığını belirtti.

Çulhalık, koronavirüs sebebiyle yeni proje geliştirme fikrine mesafeli duran yatırımcıların, hedefledikleri projeleri yeniden gündeme getireceğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Proje geliştirme planı olmayan yatırımcılar da bu dönemde yeni yatırım yapma yönünde ilerleyecek. Çünkü görünen o ki, satışlardaki artışın yıl sonuna kadar aynı hızla ilerlemesi karşısında yeni proje geliştirmek kaçınılmaz olacak. Hem yatırımcı hem de konut geliştiriciler tarafından hazirandan bu yana başlayan yatırım iklimi sonbaharı da içine alacak şekilde yıl sonuna kadar sürecek."

 

2020 Temmuz'da 229 bin 357 konut satıldı!