06 / 07 / 2022

Konut sektörü 250 farklı yan sektörü besliyor!

Konut sektörü 250 farklı yan sektörü besliyor!

Bu yıl 6’ncı kez düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı 300’ü aşkın sektör temsilcisini bir araya getirdi. Konferansta konuşan Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, inşaat sektörünün geleceğe emin adımlarla yürüdüğü söyledi. Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en önemli buluşma platformlarından biri olan  İnşaat ve Konut Konferansı'nın 6'ncısı düzenlendi. 300’ü aşkın sektör temsilcisini bir araya getiren konferansta katılımcılara seslenen Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, konut sektörünün Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu ve 250 farklı yan sektörü beslediğini söyledi. 

 

“Türkiye, dünya inşaat sektöründe ikinci sırada… Neden 1. olmayalım?”

Gayrimenkul sektörünün 250 farklı yan sektörü beslediğinin altını çizen Ceylan, sektörün geçtiğimiz yıla göre yüzde 6,5 büyüme gösterdiğini ve bu büyümenin olumlu okunması gerektiğini belirtti.

Ceylan, “İnşaat sektörü, 2016 yılından itibaren her yıl bir önceki yıla oranla rekor kırarak yoluna devam etti. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü, kentsel dönüşüm projeleriyle gelişti, çok büyük marka konut projeleri yükselmeye başladı. Biz Türkiye inşaat sektörü olarak Afrika’da yol, hastane ve inşaat projelerini yükseltmeye başladık. Ufkumuzda hep yeni ülkeler ve kıtların olduğunun bir göstergesidir bu. Dünya inşaat sektörünün itici gücü olan Çin, 2018’i Türkiye’ye yatırım yılı ilan etti. Bu sene Çin’den ciddi bir yatırım bekliyoruz. Öte yandan Ceylan olarak, inşaat projelerine yabancı isimler verilmesin istiyoruz. İsmini telaffuz edemediğimiz isimler o kadar çok ki bunun bir sisteme oturtturulmasından yanayız. Büyük sitelerdeki komşuluk ilişkisine dikkat çekmek istiyoruz. Bu ilişkileri geliştirecek sosyal çalışmalar ve çocuklara yönelik eğitimler düzenliyoruz. Ülke olarak; büyük ve marka projeler üretmeye devam edelim” dedi.