05 / 07 / 2022

Konut sigortasında bunlara dikkat! O hasarlar...

Konut sigortasında bunlara dikkat! O hasarlar...

Yaşanan evlerde oluşma olasılığı olan hasarlar konut sigortasıyla teminat altına alabiliyor. Peki konut sigortası nedir, hangi hasarları kapsar hangi zararları kapsamaz? İşte merak edilen ayrıntılar...Konut sigortası gün geçtikçe daha da önemli olan güvencelerden oldu. Yaşanan iklim değişikliğiyle birlikte, ev sahipleri konutlarında beklenmeyen hasarlarla yaşanabilecek pek çok olumsuzluk sebebiyle meydana gelme olasılığı bulunan zararları güvence altına alıyor. 

Konut sigortasında bunlara dikkat! O hasarlar...

İklim değişikliğinin doğa olaylarındaki yükselişle etkisini artırmasıyla birlikte konut sigortasına talep arttı. Çünkü, iklim değişikliğiyle birlikte, seller, orman yangınları gibi doğal afetler de gitttikçe çoğaldı. Bu afetlerde konutlarda yaşanabilecek zararlara karşı konut sigortası yaptırmak, evde yaşayanların güvencesini sağlıyor.

Konut sigortasında bunlara dikkat! O hasarlar...

Peki konut sigortasının güvence altına almadığı hasarlar neler?

Konut sigortasıyla, hırsızlık, yangın, deprem, su baskını gibi benzeri zararlara ilave olarak ek teminatlar da poliçe kapsamına alınabiliyor. Bu şekilde konutlarda meydana gelebilecek zararlar teminat altına alınabiliyor. Peki konut sigortasının karşılamadığı hasarlar neler? İşte ayrıntılar...

1- Savaş ve savaşın neden olduğu her türlü olay, istila, yabancı düşman hareketleri, iç savaş, isyan, ihtilal, ayaklanma ve bunların getirdiği askeri hareketler nedeniyle meydana gelen olaylar  

2- Herhangi bir nükleer yakıttan ya da nükleer yakıtın yanması sonucunda nükleer atıklardan meydana gelen bütün durumlar. Radyasyonların veya radyo-aktivite bulaşmalarının sonucunda gerçekleşen askeri ve inzibati önlemlerin oluşturduğu zararlar  

3- Kamu otoritesi tarafından sigortalı varlıklar üzerinde gerçekleştirilecek tasarruflar gerekçesiyle oluşan tüm hasarlar  

Konut sigortasında bunlara dikkat! O hasarlar...

4- Sigortalı varlıkların -yangın haricinde- kendi kusurlarından veya kendi bünyelerinde yaşanan bozulmalar nedeniyle meydana gelen hasarlar.

5- Sigortalı varlıkların -yine yangın haricinde- işlenmek üzere veya başka bir sebeple ateşe tutulmasından, ateş bulunan bir yere atılmasından kaynaklanan veya ısıtma, aydınlatma, ütüleme aletleri, lamba, sigara, mum ve benzeri şeylerle temasa geçmesiyle oluşan durumlar.

6- Elektrikle çalışan her türlü motor, elektronik alet, cihaz, tesisat ve kordonlarının kısa devre, topraklama, voltaj iniş çıkışları nedeniyle ortaya çıkan tüm durumlar.

7- Alçak basınç nedeniyle kapların içeri doğru çökmesi, yırtılması, benzeri şekilde deformasyonu, yıpranması, santrifüj kuvvetler ve mekanik olaylar nedeniyle sigortalı cihaz ya da motorlardaki zararlar.

Sigortalı konut sayısı 10,5 milyona ulaştı!

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com