28 / 11 / 2023

Konut sitelerindeki yüksek aidatlara puan çözümü!

Konut sitelerindeki yüksek aidatlara puan çözümü!

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta geliştirilen yapay zeka tabanlı site yönetim programı Apti, konut sitelerindeki birçok gideri azaltacak. Kirada fahiş fiyat artışların sonrasında aidatlara da yeni yılda geçerli olmak üzere yüzde 50 zam geldi. Yeni Şafak'tan Hamide Hangül haberine göre; site ve apartman sakinlerinin adeta kira bedeliyle yarışan yüksek aidat şikayetleri çoğalırken söz konusu bedelin düşürülmesine yönelik yeni uygulama Apti’den geldi. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta geliştirilen dünyanın ilk 2’nci nesil yapay zeka tabanlı platformu ile sakinlerine enerji ve aidat giderlerinden tasarruf etmesi hedefleniyor. 

 Konut sitelerindeki yüksek aidatlara puan çözümü!

PUANLAR PARA OLARAK AKTARILACAK

Apti Kurucu Ortağı Ali Emre Erişen, düzenlediği basınla sohbet toplantısında, sistemin işleyişini anlattı. Apti uygulamasının, günlük yaşamda marketten hazır yemeğe, esnaf alışverişinden online siparişe kadar yapılan tüm alışverişlerde site sakinlerine ‘Apti puan’ kazanma fırsatı sunulduğunu belirten Erişen, “Apti’de biriken puanlar, para olarak aktarılacak. Aidat bedelinin, puana karşılık gelen tutarı ya da tamamı bu yolla ödenebilecek. Böylelikle aidat ödemeleri ortalama yüzde 33 azaltacak” dedi. Erişen, bu hizmetlere cep telefonundaki Apti uygulamasından veya sitelere sağlanan ücretsiz web sitesinden ulaşılabileceğini dile getirdi. 

ENERJİNİN YÜZDE 27,8’İ KONUT SİTELERİNDE

Türkiye’de elektriğin yüzde 27,8’inin sitelerde tüketildiğini belirten Erişen, “Yani, Türkiye’de kullanılan enerjinin 4’te 1’i sitelerde kullanılıyor. Uygulamayla 87 bin olan elektrik faturası 37 bine düştü. Aktif kullanıldığında, enerji kaynaklı verdiğimiz cari açığın 3’te 2’sini kapatabiliriz.” Erişen, şu anda 12 sitede, 8 bin konut ve 21 bin 342 kullanıcıya hizmet verdiklerini, 2022 yılında Apti kullanan site sayısını 100’ün üzerine çıkartmayı hedeflediklerini dile getirdi. 

Konut sitelerindeki yüksek aidatlara puan çözümü!

Türkiye’de elektriğin yüzde 27,8’inin sitelerde tüketildiğine işaret eden Erişen, “Yani, Türkiye’de kullanılan enerjinin 4’te 1’i sitelerde kullanılıyor. Uygulamayla 87 bin olan elektrik faturası 37 bine düştü. Aktif kullanıldığında, enerji kaynaklı verdiğimiz cari açığın 3’te 2’sini kapatabiliriz.” Erişen, şu anda 12 sitede, 8 bin konut ve 21 bin 342 kullanıcıya hizmet verdiklerini, 2022 yılında Apti kullanan site sayısını 100’ün üzerine çıkartmayı hedeflediklerini bildirdi.

Apti uygulamasının şu anda ABD, Gürcistan ve Azerbaycan’da da kullanıldığına işaret eden Ali Emre Erişen, “Bu uygulama, Google ve Gmail gibi tüm dünyada ücretsiz olacak” dedi. Erişen, Apti’de yeni nesil çalışmaların da Amerika Austin’de Silicon Hills’de sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Konut sitesi aidatları kiralarla yarışıyor!

Konut sitelerinin aidatlarına 2022 zammı geliyor!


 

Geri Dön