Konutta 1 milyon hedefi!

Konutta 1 milyon hedefi! Konutta 1 milyon hedefi!

Ev almak isteyen 4 milyonun üzerinde aile bulunuyor. Faizlerin düşmesiyle hareketlenen konut satışlarının 1 milyonun üzerine çıkması planlanıyor.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. 

Türkiye genelinde temmuz ayında satışı yapılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 66.7 yükselerek, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 17.5 düşrü. Temmuzda satılan konut sayısı 102 bin 236 olarak açıklandı. Aylık bazda geçen yıla göre yaşanan azalmanın nedeni baz etkisi. Bir başka deyişle geçen yıl özel bankaların da katıldığı faiz indirim kampanyaları görüldü. Bu etkiyle satışlarda artış yaşanmıştı. Faiz indirimlerine rağmen konut satışlarının düşmesinin yüzde 17'lerde kalması umut veriyor.

Düşük faiz hızlandırdı

Ocak-temmuz dönemini kapsayan 7 aylık süreçte el değiştiren konut sayısı ise 608 bine ulaştı. İlk 7 ay sektör açısından biraz durgun geçse de özellikle ağustos ayı başı itibarıyla kamu bankalarının konut kredi faizini psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına (yüzde 0.99'a) düşürdüğünü belirten Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran şunları söyledi: "Vadelerin de 15 yıla (180 ay) çıkmasıyla satışlar hızlandı. Bu ay yapılan satış rakamları eylül ayında açıklanacak istatistiklere yansıyacak. Yıl sonunda satışlarda 1 milyonun üzerine çıkılabilir. Türkiye ’de yıllık en az 750 bin konut ihtiyacı var. Ev almak isteyen 4 milyonun üzerinde aile bulunuyor. Beklemede olan talep, düşük faiz oranlarıyla harekete geçmiş durumda. Kamu bankaları kadar olmasa da özel bankalarda da faiz indirimleri var. Merkez Bankası'nın faiz indiriminin sürmesi halinde, konut kredi faizlerinin de yüzde 0.99'un daha da altına düşmesiyle, satışların yılın kalan aylarında hızlanmasını beklemekteyiz."

Yabancı durmadan alıyor

Yabancılara yapılan konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46.7 yükselerek 4 bin 192 adet oldu. Temmuz ayında Irak vatandaşları Türkiye'den 734 konut satın alırken, Irak'ı sırasıyla, 464 konut ile İran, 219 konut ile Kuveyt, 218 konut ile Suudi Arabistan ve 215 konut ile Rusya Federasyonu izledi. İlk 7 ayda yabancıya satılan konut yüzde 65 artış kaydederek 24 bin 144'e ulaştı. 

Evrim Kırmızıtaş Başaran, özellikle Ortadoğu'dan konut alım yönünde yoğun talep olduğunu söyledi. 50 bin dolarlık daireden 500 milyon dolarlık yalılara kadar birçok segmentte talep olduğunu kaydeden Başaran, "Yabancı talebi artarak devam ediyor. Yabancıya satışta da 50 bin adedi yakalayabiliriz" ifadelerini kullandı.