Konutta 218 imzayı azaltın ev fiyatı yüzde 20 ucuzlasın

Konutta 218 imzayı azaltın ev fiyatı yüzde 20 ucuzlasın

Bürokrasi konut sektörünün de en büyük sorunu haline geldi. Bir projenin gerçekleşmesi için tam 218 imza attırılması gerekiyor. Bu da maliyetleri yüzde 20 yükseltiyor. İnşaatçılar ‘İmzaları azaltın ev fiyatları anında yüzde 20 ucuzlar' diyor.


AK Parti Hükümeti'nin mücadele için özel ilgi alanı olarak seçtiği bürokrasi birçok alanda sadeleşmeye başladı. Özellikle yabancı sermayeli kuruluşların Türkiye'de yatırım yapması, şirket kurması için gerekli olan imza sayısı neredeyse 2'ye kadar indirildi. Ancak inşaat sektörü imza bürokrasisinin zirve yaptığı bir alan haline geldi. Sektörde faaliyet gösteren dev şirketlerin patronları uzun süredir kendi aralarında dertleştikleri bürokratik eziyeti artık yüksek sesle söylemeye başladılar. Bunların başında da Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu ve Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım geliyor.


BÜROKRASİ KORKUNÇ


ALİ Ağaoğlu ‘Bir inşaata onay almak için 218 imza gerekiyor. Her kurum, her bakanlık inşaatta yetkili. Taksim'e ev yapmaya kalkın Orman Bakanlığı'ndan bir ekibin gelip, araştırma yaparak ‘Burada orman yok' demesi gerekiyor.' Tüm bunlar da inşaat maliyetlerini yüzde 20 oranında artırıyor. Çünkü bir arsayı aldıktan sonra inşaata başlamak için bürokratik işlemlerin yapılması gerekiyor. Bunun da en az bir yıl var. Siz o kadar parayı bir kere bağlamış oluyorsunuz. Bu yatırımın geri dönüşü 2-3 yılı buluyor' dedi. Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım da sektörde bürokrasinin azaltılması durumunda konut maliyetlerinin önemli oranda düşeceğini söyledi. Nazmi Durbakayım sektörde bürokratik işlemlerin hızlandırılmasıyla projelerin hızlı biteceğini bunun da konut fiyatlarını ucuzlatacağını söyledi.
 
İBRAHİM ACAR/STAR