12 / 08 / 2022

Konutta 4 fırsat için son 10 gün!

Konutta 4 fırsat için son 10 gün!

İmar ve iskan sorunu bulunan 13 milyon konut için İmar Barışı adı altında getirilen tarihi fırsatın yanı sıra konut için büyük indirim imkanı sunan fırsatlar için son 10 gün. 31 Aralık sonrası İmar Barışı başvuruları sona erecek, ÖTV, KDV ve tapu harcı indirimleri kalkacak.Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, bu düzenlemelerin başında ise 13 milyon konutun iskan sorununu çözecek olan imar barışı geliyor. Diğer bir yandan vatandaşın yeni konutta minimum 33 bin TL,  beyaz eşyada 300 TL, mobilyada ise bin TL tasarruf ettirecek ÖTV, KDV ve harç indirimleri için tanınan son başvuru süresi de 31 Aralık 2018.

4 milyon kişi için tarihi fırsat kaçabilir

31 Ekim tarihinde tanınan sürenin sona ermesi beklenirken gelen yoğun talep sonrası 31 Aralık'a çekilen İmar Barışı başvuru süresinde son 10 günlük viraja girildi. Düzenlemeden yararlanmak için başvuran kişi sayısı ise 31 Ekim tarihinde bu yana 1.5 ayda 1 milyon kişi artarak 9 milyona ulaştı. Başvuru yapması beklenen 4 milyon kişi için ise son çağrılar yapılıyor.

Uygulama iskan ve imar sorunu olan ev sahiplerinin yıllardır kangren olmuş sorunlarına çözüm getirmesi açısından tarihi bir fırsat olarak belirtiliyor.

Konutta yüzde 8 KDV

Konuttaki tek düzenleme bununla sınırlı değil. 31 Ekim tarihinde bitirilmesi planlanan ancak yıl sonuna kadar uzatılması yönünde yeni bir karar alınan KDV oranlarının yüzde 18’den 8’e indirilmesine yönelik olan uygulama için de son düzlüğe girildi.

300 bin TL'lik konutta 33 bin TL indirim

Sadece KDV indirimi değil tapu harcı tarafında da yüzde 4'lük kısım yüzde 3’e indirildi. Bu uygulamada da takvim sene sonu olarak belirlenmiş durumda. Mayıs ayından beri uygulanan yüzde 10'luk indirim ile 300 bin liralık bir konutta KDV'den 30 bin TL, tapu harcı tarafın 3 bin TL cepte kalıyor.

Konut alacak vatandaşın 600 bin TL'si cepte kalacak

Peş peşe üç banka kendisiyle çalışan inşaat firmalarından alınacak konutlarda faizleri yüzde 0,98 oranına çekti. 13 ildeki 61 bin konutun yer aldığı 94 projede geçerli olacak faiz indirimi ile 300 bin liralık kredide vatandaşın cebinde kalacak para 600 bin lirayı bulacak.

Konutta 0,98 faiz kampanyasıyla stoklar eriyecek!

Düşük faizli konut kampanyasıyla 600 bin TL cepte kalacak!