28 / 09 / 2023

Vergi borcu yapılandırmalarında 2. fırsat için son 3 gün!

Vergi borcu yapılandırmalarında 2. fırsat için son 3 gün!

Vergi yapılandırmasında başvurular vergi dairesinden veya internet üzerinden yapılabiliyordu. Ancak yanlış yapılan bazı başvurular için 2. fırsat tanındı. Buna göre, vergi borcu yapılandırmalarında 2. fırsat için son 3 gün bulunuyor...Vergi borcu yapılandırmalarında 2. fırsat için son 3 gün!

2014 yılında yürürlüğe giren Torba Yasası ile vergi borcu bulunan mükellefler, yapılandırma ile borçlarını taksitlendirdi.


Vergi borcu olan kimseler başvurularını 31 Aralık 2014 tarihine kadar yapmış olup, 2 Şubat'ta ise ilk taksit ödemelerini yaptı.


Başvurular vergi dairesinden veya internet üzerinden yapılabiliyordu. Ancak yapılan bazı yanlış başvurular için 2. fırsat tanındı.


Bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı vergi yapılandırmaları ile ilgili iç genelge yayımladı. 


Genelge ile; vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasında, borçlu olunan her vergi dairesine ayrı ayrı başvuruda bulunması gerekirken tek vergi dairesine ya da borcunun bulunmadığı vergi dairesine başvuranlar ile yanlışlıkla internet üzerinden başvuru yapanlara yeni bir hak tanındı.


Yasa gereğince, muhtelif kanunlarda yer alan sorumluluk düzenlemeleri nedeniyle mirasçılar, kefiller, şirket ortakları, kanuni temsilcileri, yeminli mali müşavirler ve serbest mali müşavirler gibi amme borçlusu sayılan kişileri, yeniden yapılandırma hakkından yararlanmak için elektronik ortamda başvuru yapamıyorlardı. Ancak bu grupta yer alan mükelleflerin bir kısmının internet üzerinden başvuruda bulundukları, bu nedenle yapılandırma hakkından yararlanamadıkları tespit edildi. 


Birden fazla vergi dairesine borcu bulunan bazı mükelleflerin de her bir vergi dairesi yerine sadece birine başvurdukları için borçlarını yapılandıramadıkları belirlendi. 


Bu nedenle, 30 Nisan 2015 tarihine kadar başvuruda bulunmaları halinde bu kişilerin borçları yeniden yapılandırılabilecek. Buna göre vergi borcu yapılandırmalarında 2. fırsat için son 3 gün bulunuyor.Vergi borcu yapılandırma 2015!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

Geri Dön