Konutta en çok satış 2+1 ve 3+1'lerde!

Konutta en çok satış 2+1 ve 3+1'lerde! Konutta en çok satış 2+1 ve 3+1'lerde!

Konut satışları bu yaz rekor rakamlarda seyretti. Satışlar incelendiğinde Türkiye genelinde fiyatları en çok 400 bin TL ile 800 bin TL arasında olan ve 2+1 ile 3+1 konutların talep gördüğü belirlendi.2020 yazında gayrimenkul sektörü hareketli günler geçirdi. Bu canlılık içerisinde Türkiye'de fiyatları en çok 400 bin TL ile 800 bin TL arasında olan gayrimenkuller alındı. 1 milyon TL ve üzeri fiyatlı gayrimenkullere ilgi ise nispeten daha az oldu. 

Takvim'de yer alan habere göre; kamu bankaları tarafından konut kredisi faiz oranlarının Cumhuriyet tarihinin en düşük rakamlarına çekilmesi sektörü hareketlendirdi. Bu yaz rekor konut satışları yaşandı. 

Vatandaş hesaplı konutu seçiyor

Bu yılın ilk 6 ayı boyunca en çok konutun satıldığı şehir İstanbul olurken, İstanbul'u Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin ve Konya izledi. 

95 bin 271 konut satışının gerçekleştiği İstanbul'da satışın en yoğun olduğu ilçeler Esenyurt, Pendik, Sancaktepe, Başakşehir ve Beylikdüzü oldu. Haziran ve Temmuz aylarında İstanbul'da 68 bin 231 konut el değiştirirken, bu satışların büyük çoğunluğu 2 oda 1 salon, 3 oda 1 salon evlerle; fiyatı 400 bin TL ile 800 bin TL arasındaki gayrimenkullerden meydana geldi. Bu fiyat aralığında geniş seçeneklere sahip olan Esenyurt, Pendik, Sancaktepe, Başakşehir, Beylikdüzü ve Büyükçekmece ilçelerinde konut talebi arttı. 

KREDİYLE ALINDI

Özellikle yazın başında gayrimenkul piyasasına can suyu olan kredi faiz oranlarının düşüşünün de yerli alıcıyı tetiklediğine dikkat çeken ProjEkspert Gayrimenkul kurucusu Emel Akbaş İdikut, konut satşlarına ilişkin şunları kaydetti: 

"Bu dönemde gerçekleşen satışların yüzde 50'den fazlası ipotekli satışlar oldu. Alıcılar gayrimenkul satış bedelinin yüzde 40 ila 60'ı arasında kredi kullanımını tercih etti. Örnek olarak 800 bin liralık bir gayrimenkulde, alıcı 400 bin lira nakit verip 400 bin lira kredi kullanmak istediğinde bu tutarda bir kredinin 120 ayda aylık ödemesi güncel faiz oranı ile 5.711 lira civarında oluyor. Bu kredinin ödenebilmesi için de aylık hane gelirinin en az 10 bin lira ve üzerinde olması gerekiyor. Dolayısıyla 1 milyon lira ve üzerindeki gayrimenkullerde hem peşinat hem de aylık taksit ödeme güçlüğü yaşanıyor."

Markalı konutlarda en çok 2+1'ler satıldı!

2020 Eylül'de 136 bin 744 konut satıldı!