Konutta fırsat dönemi başladı!

Konutta fırsat dönemi başladı!

Bankaların kredi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken, konut kredisi faizleri ve kampanyaları da artmaya devam ediyor. Konutta fırsat dönemi başladı...Bankaların kredi faiz oranları Merkez Bankası’nın politika faiz indiriminin ardından peş peşe düşmeye başladı. İhtiyaç kredisinde kampanyalı faiz oranları yüzde 1.18’e kadar düşerken ortalamada ise 3 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Taşıt kredisinde ise ise faiz oranları Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Yapı Kredi Bankası kampanyalarında yüzde 0.49’a kadar düştü.

Konut kredisinde ise piyasanın hareketlenmesi ile bankalar ve firmalar kampanya yarışına girdi. Konut kredisinde faiz oranları ortalaması son 15 ayın en düşük seviyesine gerilerken kredili satışlar ise son verilerde yüzde 168 artış gösterdi.

Konut Kredisi Faizleri Yüzde 1’in Altına İndi 

Kamu bankalarının ağustos ayında başlattığı kampanya ile faiz oranları yüzde 1’in altına indi. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank kampanyalı ürünleri için 500.000 TL’ye ve 15 yıl vadeye dek yüzde 0.99 faiz oranı kullandırmaya devam ediyor. 

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Fırsatı 

Enflasyon endeksli konut kredisi ürünleri de TÜFE’nin eylül ayında tek haneye inmesi ile yeniden cazip konuma geldi.  Kampanyanın başladığı Haziran ayında yüzde 1.75, Temmuz ayında yüzde 1.5, Ağustos ayında yüzde 1.57 ve Eylül ayında yüzde 1.44 olan enflasyon endeksli konut kredisi faizleri Ekim ayında yüzde 0.96’ya indi.

Firma Anlaşmalı Konut Kredileri 

Piyasanın hareketlenmesi ve faizlerin düşmesi ile firmaların da faizleri katkısı arttı. Firma katkı paylı konut kredisi ürünlerinde faiz oranları yüzde 0.79 düştü. Aylık yüzde 10 maliyet ile en düşük maliyete sahip olan konut kredisi ürünü dahilinde yurt genelinde binlerce konut bulmak mümkün. Ayrıca bazı firmalar katkı paylarını arttırarak kredi faizlerini yüzde 0.69’a kadar düşürüyor. 

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre, 8 Ekim itibariyle bankaların güncel faiz oranları üzerinden 175.00 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.500 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise yaklaşık 300.000 TL’ ye karşılık geliyor. 

Özel bankaların güncel konut kredisi faiz oranları!

En uygun konut kredisi hangi bankada?

Konut kredisi faiz ortalaması yüzde 1.5’in altında!