Konutta KDV ve tapu harcı indirimi ne zaman bitiyor? 

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi ne zaman bitiyor?  Konutta KDV ve tapu harcı indirimi ne zaman bitiyor? 

KDV ve tapu harcında indirim uygulaması ne zaman sona erecek? Konut satışlarında KDV oranı yüzde 8, tapu harçlarında ise yüzde 3 indirim oranı yıl sonuna kadar devam edecek.Konut sektörünü hareketledirmek amacıyla  uygulanan vergi indirimlerinin süresi 31 Mart 2019 tarihinde dolmuştu. Piyasalarda yaşanan dalgalanmaları hafifletmek amacıyla geçici olarak üç aylığına getirilen KDV ve tapu harcı indiriminin süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Aralık 2019 tarihine uzatıldı.

Tapu harcı nedir?

Tapu harcı, konut, iş yeri, arsa gibi gayrimenkullerin satışı gerçekleştirilirken tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4'ü olarak hesaplanan harçtır. Alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenen tapu harcının bedeli, her iki taraftan eşit olarak satış bedelinin yüzde 2'si oranında tahsil edilir. 


Tapu harcı nasıl hesaplanıyor? 

492 Sayılı Harçlar Kanunu'na göre tapu işlemleri, tapu harcına tâbi tutuluyor. Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. Tapu harçları beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor.

Tapu harcı hesaplarken, binde 20 hesabı üzerinden örneğin 500 bin TL değerindeki bir konutun 10 bin TL'si alıcı, 10 bin TL'si satıcı olmak üzere 20 bin TL; 400 bin TL değerindeki bir gayrimenkulün ise 8 bin TL'si alıcı ve 8 bin TL'si satıcı olmak üzere toplam 16 bin TL ödenmesi gerekiyor.Bu hesap binde 15 üzerinden yani yüzde 1,5 olarak yapıldığında, 500 bin TL değerindeki bir konutun 7 bin 500 TL'si alıcı, 7 bin 500 TL'si satıcı olmak üzere 15 bin TL tapu harcı ödemesi gerekir. Aynı şekilde, 400 bin TL değerindeki bir gayrimenkulün ise 6 bin TL'si alıcı ve 6 bin TL'si satıcı olmak üzere toplam 12 bin TL ödenmesi gerekiyor.


Kimler tapu harcı öder?