Konutta kredi değistirmek serbest, parasını ödersen!

Konutta kredi değistirmek serbest, parasını ödersen!

Sanayi Bakanlığı'nın yüksek faizli konut kredisinden düşük faizliye özgürce geçişi sağlayan yönetmeliği tartışma yarattı.


Bankalar yapılandırmada komisyon istedi. Komisyon maddesi keyfi bırakılan tebliğ sorunlara yol açıyor.

SANAYİ Bakanlığı, eylül ayında konut kredilerinde faiz düşünce tüketicinin düşük faizle kredi alıp pahalı krediyi kapatma hakkı tanıdı. Ancak bu uygulama pratikte işlemedi. Yönetmeliği görüp de bankalara koşan tüketiciler komisyon şoku ile karşılaştı. Bankalar Sanayi Bakanlığı'nın 29 Eylül'de Resmi Gazete'te yayımlanan yönetmeliğindeki boşluktan yararlanıp tüketiciden bin- 2 bin YTL arasında komisyon talep etmeye başladı. Sanayi Bakanlığı'nın bankalardan konut kredisi alan yaklaşık 500 bin kişiyi ve de yeni kredi almak isteyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren yönetmeliği yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

star'ı arayan konut kredisi müşterileri Sanayi Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeden sonra kredi faiz oranlarını değiştirmek üzere bankalara gittiklerinde komisyon talebiyle karşılaştıklarını belirtti. İstenen komisyonların, kredi yapılandırılmasının getirdiği avantajları sıfırladığını söyleyen kredi müşterileri Şu anda bankalarda kredisini yeniden yapılandırmak isteyen tüketicilerle, yeni krediler için yüksek komisyon talep eden bankacılar arasında tartışmalar yaşanıyor. Herkesin memnuniyetle karşıladığı yönetmeliğin komisyonla ilgili bölümü eksik olduğu için çıkarılan yönetmelik kadük kaldı' dedi.

 

İBRAHİM ACAR