sanayi bakanlığı

sanayi bakanlığı

Sanayi Bakanlığı'na 25 yeni organize sanayi bölgesi kuruluşu için başvuru yapıldı. 10 tarım ihtisas OSB'si Sanayi Bakanlığı yetki alanından alınarak Tarım Bakanlığı'na bağlandı. Bundan sonra kurulacak tarım OSB'ler de Tarım Bakanlığı bünyesinde olacak...

İndirimli satışlara zaman sınırlaması

Sanayi Bakanlığı'nın yapacağı düzenlemeye göre firmalar yılın 12 ayı indirimli satış yapamayacak. Ayrıca konut kredilerinde sigorta şartı kaldırılıyor.

Konutta kredi değistirmek serbest, parasını ödersen!

Sanayi Bakanlığı'nın yüksek faizli konut kredisinden düşük faizliye özgürce geçişi sağlayan yönetmeliği tartışma yarattı.

OSB'lerin içerisinde Neşe Fabrikası adıyla kreşler açılacak!

Borusan, Sanayi Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile imzaladığı protokolle, OSB'lerin içerisine 'Neşe Fabrikası' adını verdiği kreşler inşa edecek...

Asansör denetimlerinde yarıya yakın asansör kusurlu çıktı!

Sanayi Bakanlığı’nın yaptığı asansör denetimlerinde, 1.593 asansörden 666’sının kusurlu olduğu öğrenildi. Bazı asansörlerde halatın kopma noktasına geldiği, bazılarında ise camların eli kesebilecek nitelikte kırık olduğu görüldü...

Teşvik sistemiyle Doğu'ya 2.5 milyarlık yatırım talebi!

Yeni teşvik sisteminin açıklandığı 19 Haziran’dan bu yana Doğu ve Güneydoğu’daki illere toplam 2.5 milyarlık yatırım talebi geldi. Bu yatırımların devreye girmesiyle bölgede 9 binin üzerinde istihdam sağlanacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 295 OSB arsasına el koydu!

‘Yatırım yapacağım’ diyerek devletten bedava arsa alan 295 işadamı çivi bile çakmadı. Bunun üzerine Sanayi Bakanlığı, tahsis edildiği halde yatırım yapılmayan bu arsaları yeni Teşvik Yasası çıkmadan önce geri aldı

İnşaat, yüzde 71'lik oran ile en çok borçlanan sektör!

Türkiye ortalamasının yüzde 57 olduğuna dikkat edersek, inşaat sektörünün borçluluğu dikkat çekiyor. Ancak karlılıkta da ikinci sırada

Samsun Yeni Sanayi Sitesi'nde hak sahiplerine uygun koşullarda dükkan alma fırsatı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ), Samsun Toybelen Mahallesi'nde yapılacak yeni sanayi sitesinde dükkan sahibi olmak isteyen esnafa fiyat ve peşinat indirimi ile vadede uzatma yaptığı bildirildi.

2021'de 16 OSB ve 5 sanayi sitesi projesi tamamlanacak!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2021 yılı bütçesi görüşmelerinde konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2021'de 16 OSB ve 5 sanayi sitesi projesinin tamamlanacağını açıkladı.

Van Gölü'ne ‘yüzen otel’ projesine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan destek!

Van Gölü üzerine yapılacak olan Yüzen Otel projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak destek almaya hak kazandı.

24 saat çalışan robot inşaat işçileri geliyor!

İnşaat sektörü teknoloji ile gelişmeye devam ediyor. TMB Başkanı Mithat Yenigün, Sanayi Bakanlığı ile inşaatta yapay zeka teknolojisini kullanmak üzere yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını belirtti ve "24 saat çalışan 'robot' inşaat işçileri geliştirmek istiyoruz" dedi...

İsrail’den Filistin'deki Battir köyünde sanayi bölgesi inşa edecek!

Filistin Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı, İsrail makamlarının Kudüs ile Beytullahim kentleri arasında bulunan ve Filistin’in Battir köyünün toprakları üzerinde sanayi bölgesi inşa etmeyi planladığını belirtti.

Bitlis'te 17 tarımsal sanayi tesisinin temeli atıldı!

Bitlis Organize Sanayi Bölgesinde (OSB), Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibe desteği sağlanan 17 tarımsal sanayi tesisinin temeli atıldı.

Bakanlıktan 'sanayi tesisleri kapatılacak' iddialarına yalanlama!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 'sanayi tesisleri kapatılacak' iddialarını yalanladı. Açıklamada, ''Asılsız haberler, gece gündüz fedakarca çalışan emekçilerimiz başta olmak üzere tüm üretim aktörlerince üzüntüyle karşılanmaktadır'' ifadeleri kullanıldı.

Singapur'da inşaat sektöründe yüzde 22,9 daralma!

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın verileri incelendiğinde, inşaat sektöründe bir önceki çeyreğe göre yüzde 22,9 daralma görüldü.

Sanayi ve teknolojide stratejik hedefler belirlendi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının gelecek yıl yürüteceği çalışmalarla, imalat sanayisi ihracatında orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin payı yüzde 50'ye yükseltilecek.

BAKKA'dan sanayi projelerine 20 milyon liralık destek!

BSanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerine devam eden BAKKA, 2020 Yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında proje teklif çağrısında bulundu.

Gebze OSB-Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nı bakanlık yapacak!

Kocaeli'de inşaatına başlanılması planlanan Gebze Organize Sanayi Bölgesi (OSB)-Darıca Sahil Raylı Sistem Hattı'nın yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı üstlenecek.

Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliği!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bugünkü Resmi Gazete'de Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliği'ni yayımladı. Organize Sanayi Bölgeleri Yer Seçimi Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi..

Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bugünkü Resmi Gazete'de Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği'ni yaymladı. Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi..

sanayi bakanlığı Haberi

sanayi bakanlığı


Sanayi Bakanlığı'na 25 yeni organize sanayi bölgesi kuruluşu için başvuru yapıldı. 10 tarım ihtisas OSB'si Sanayi Bakanlığı yetki alanından alınarak Tarım Bakanlığı'na bağlandı. 


Türkiye'de tüzel kişilik kazanmış 277 OSB'nin bulunduğu ve bunların 179'unun faal olup Kalanının çeşitli kuruluş aşamalarında olduğu belirtildi. Bunların bazılarının yer seçimi yapılmış durumda. Bazılarında kamulaştırma yapılıyor. Bazılarında kamulaştırma bitti, planlama yapılıyor. 

Bir kısmında da altyapı inşaatları sürüyor. Bunların dökümünü aşağıda veriyorum. Tüzel kişilik kazanmış 277 OSB'ye 25 yeni OSB'nin daha eklenmesi sözkonusu. Bu başvuruların tamamı onaylanırsa, toplam sayı 302'ye çıkacak. Onaylanmasa bile sayı 300'e dayanmış olacak. Bunlarla ilgili bakanlıkta çalışTürkiye'de tüzel ma' inceleme süreci  devam ediyor. Bakanlık yetkililerinin başvurusu olduğunu bulunduğu ve açıklamakla birlikte, bunların 179'unun bunların hangi bölgefaal olup olduğuna ilişkin bilgi vermedi. Fakat birçok ilden...